Trestní kolegium Nejvyššího soudu (NS) vyslovilo souhlas se jmenováním Jaroslava Fenyka soudcem. Mandát ústavního soudce skončil Fenykovi v květnu, od září Fenyk nastoupil do advokátní kanceláře Dentons.
Profesor Jaroslav Fenyk, přední český odborník na trestní právo, a také bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně a místopředseda ÚS, minulý týden ve středu obstál na slyšení před soudci trestního kolegia NS. „Pan profesor Fenyk se zúčastnil slyšení na zasedání trestního kolegia Nejvyššího soudu dne 20. 9. 2023 a trestní kolegium doporučilo jeho jmenování soudcem všemi hlasy přítomných soudců,“ sdělila České justici mluvčí NS Gabriela Tomíčková.
O tom, že má Fenyk zamířit na NS, informovala Česká justice letos v červenci. Jeho případné pokračování na ÚS bylo vyloučené, a to ze dvou důvodů. Jednak byl v očích poradců nově zvoleného prezidenta Petra Pavla příliš spojen s jeho předchůdcem ve funkci Milošem Zemanem. A nadto se prezident Pavel nechal přesvědčit o tom, že princip renominací ústavních soudců je chybný. Tento názor prosazuje mezi prezidentovými poradci v čele s politologem Tomášem Lebedou především Fenykův bývalý kolega na ÚS Vojtěch Šimíček.
Nutný souhlas vlády
Otázkou nyní je, zda se po neúspěchu s nominací místopředsedy Vrchního soudu v Praze Roberta Fremra na ÚS nezadrhne i Fenykova cesta na NS. Fenyk totiž před listopadem 1989 působil u vojenské prokuratury, podobně jako nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Jakkoliv Fenyk splňuje jak formální předpoklady ke jmenování soudcem a po odborné stránce patří mezi špičku v oboru, se jmenováním musí vyslovit souhlas vláda. A samotné jmenování soudce je kompetencí prezidenta republiky.
Na rozdíl od Fenyka, jehož nálezy na ÚS bez debaty přispěly k vyšší míře ochrany práv jednotlivce, má místo v příští jmenovací etapě soudců jisté státní zástupce Vrchního státního zastupitelství (VSZ) Marek Bodlák.
Bodláka odmítl soudcem Obvodního soudu pro Prahu 2 jmenovat prezident Miloš Zeman s tím, že se Bodlák mj. podílel na selhání státního zastupitelství v případu někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové.
Mohlo by vás zajímat
Parkanovou soudy pravomocně zprostily obžaloby státního zástupce VSZ v Praze a stát se jí za nezákonné trestní řízení omluvil a vyplatil jí odškodné. Nezákonný zásah orgánů činných v trestním řízení byl přitom v omluvě Parkanové označen za mimořádně masivní.
Dohled nad zákonností přípravného řízení a dodržováním práv obviněného přitom nese státní zastupitelství, v jehož struktuře Bodlák působil a působí a měl coby řídící pracovník aprobační a dohledová oprávnění.
Aktuálně bylo Bodlákovo jméno zmíněno při projednávání kárné žaloby se státním zástupcem VSZ v Praze Markem Solarem. Ten měl přehlédnout opakovanou urgenci švýcarských orgánů ohledně ve Švýcarsku zajištěných prostředků, které měly pocházet z trestné činnosti. Bodlák měl přitom jako zástupce ředitele vidět a signovat první z listin, kterou švýcarské orgány urgovaly informaci ohledně zajištěných prostředků. Zda a kým mohl být spáchán případný trestný čin nyní bude šetřit policie, kárný senát z tohoto důvodu přerušil projednávání kárné žaloby.
Prezident Pavel se však ovšem v předvolební kampani vyslovil tak, že nevidí důvod Bodláka soudcem nejmenovat. Jeho opětovné navržení na jmenování soudcem již potvrdil také ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Že se s odchodem Bodláka mezi soudce počítá nasvědčuje i to, že se na VSZ vrátil státní zástupce Jiří Pražák. Ten přitom před dvěma lety odešel vést Okresní státní zastupitelství v Chomutově. Pokud bude Bodlák jmenován soudcem, měl by ho Pražák nahradit ve funkci ředitele odboru závažné hospodářské kriminality a korupce.
Petr Dimun