Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dal podnět státnímu zastupitelství kvůli „jednání blíže neurčených osob v souvislosti s projekty realizovanými Národní agenturou pro komunikační a informační technologie“. Případem se už začala zabývat policie, která NAKIT na sklonku minulého týdne navštívila. Informace o problému na NAKITu ministerstvo vnitra potvrdilo. Prověřování se podle zjištění Ekonomického deníku týká zakázek k Czech POINTům. NAKIT podle ministerstva přestřelila cenu jednoho kontraktu a vnitro projekt stoplo.
„NAKIT navštívila policie. Souvisí to s veřejnosprávní kontrolou od ministra vnitra,“ sdělilo na sklonku minulého týdne několik zdrojů Ekonomického deníku.
„Podnět byl prvním místopředsedou vlády a ministrem vnitra Vítem Rakušanem zaslán dne 26. dubna 2023 na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 10. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 10 vyrozumělo Víta Rakušana dne 5. května 2023, že podání, v němž je poukazováno na jednání blíže neurčených osob v souvislosti s projekty realizovanými Národní agenturou pro komunikační a informační technologie, s. p., bylo postoupeno podle § 158 odst. 1 a 2 trestního řádu k dalším opatřením policejnímu orgánu Policie ČR, Obvodní ředitelství policie Praha IV, Služba kriminální policie a vyšetřování,“ potvrdil Ekonomickému deníku hloubkovou kontrolu v Národní agentuře pro komunikační a informační technologie tiskový odbor ministerstva vnitra.
Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) je strategický partner státu zajišťující komunikační a informační služby pro veřejnou správu a podporu a rozvoj eGovernmentu. Zákaznickými segmenty jsou zejména eGovernment, pro který NAKIT poskytuje komunikační a informační prostředí pro výkon veřejné správy, Integrovaný záchranný systém, pro který NAKIT poskytuje komunikační a informační prostředí pro zajištění činností IZS a bezpečnostních složek a resortní systémy, kterým NAKIT poskytuje interní ICT systémy v rámci ministerstva vnitra.
Prověřování státního zastupitelství a policie se podle zjištění Ekonomického deníku týká zakázek k Czech POINTům.
„Na základě žádosti prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana, ze dne 25. listopadu 2022, byla vykonána následná veřejnosprávní kontrola u státního podniku Národní agentura pro komunikační a informační technologie. Cílem veřejnosprávní kontroly, prováděné Odborem interního auditu a kontroly Ministerstva vnitra České republiky, bylo zjistit, zda NAKIT u vybraného vzorku realizovaných veřejných zakázek a při realizaci projektu Czech POINT dodržovala právní předpisy a vnitřní předpisy při hospodaření s veřejnými prostředky k zajištění stanovených úkolů a zda zajistila ochranu veřejných prostředků proti rizikům, nesrovnalostem nebo jiným nedostatkům, způsobeným zejména porušením právních předpisů, nehospodárným, neúčelným a neefektivním nakládáním s veřejnými prostředky nebo trestnou činností,“ stojí dále v reakci ministerstva vnitra.
Jak dále Rakušanův resort potvrdil, Česká republika – ministerstvo vnitra a NAKIT uzavřeli dne 18. prosince 2020 rámcovou dohodu s bázvem „Generační obměna Informačního systému Czech POINT“ v předpokládané výši 72 447 272,73,- korun bez DPH.
Jejím účelem bylo zajištění vybudování dvou nových informačních systémů – Czech POINT 2.0 a CAAIS (Centrální autentizační a autorizační informační systém), jakožto náhrad za stávající Czech POINT a JIP/KAAS.
„Tato dohoda byla uzavřena na dobu určitou do 31. 12. 2021 s tím, že Dodatkem č. 4 byla prodloužena do 15. 6. 2023 nebo do vyčerpání celkové ceny plnění. Dle podkladů předložených kontrolovanou osobou, v rámci realizace projektu Czech POINT 2.0 uzavřela NAKIT v kontrolovaném období 11 smluv (objednávek)
s dodavateli v celkové hodnotě 62 153 871,99 korun bez DPH. Na základě jednání mezi NAKIT a zástupci MV ČR došlo ze strany ministerstva vnitra k zastavení projektu, kdy požadované navýšení finančních prostředků ze strany NAKIT bylo pro ministerstvo vnitra s ohledem na hospodárnost nepřijatelné,“ uvedlo dále ministerstvo vnitra.
Na projektu Czech POINT 2.0 byly tedy k 28. 6. 2022 zastaveny veškeré činnosti ze strany dodavatelů.
„Provedenou veřejnosprávní kontrolou bylo mimo jiné zjištěno, že při realizaci zajištění vybudování nového informačního systému Czech POINT 2.0 zapůsobila rizika, kdy mimo jiné NAKIT nesprávně identifikoval pracnost analytických prací, která byla mnohonásobně větší, než bylo původně odhadováno. Realizace podléhala větší náročnosti, než bylo na začátku projektu plánováno,“ vysvětluje ministerstvo.
„Odbor interního auditu a kontroly ministerstva vnitra nedisponuje informacemi, zda vznikly ministerstvu vnitra, popřípadě Národní agentuře pro komunikační a informační technologie finanční škody. Následnou veřejnosprávní kontrolou nebylo zjištěno, že byly ministerstvu vnitra a Národní agentuře pro komunikační a informační technologie účtovány vyšší výdaje, než jaké byly podle auditu prokázané,“ doplnilo dále ministerstvo.
Zároveň s touto veřejnosprávní kontrolou provedli zaměstnanci samostatného oddělení interního auditu
NAKIT vlastní audit v souvislosti s realizací CZECH POINT 2.0 a CAAIS.
„V rámci podkladů předložených při veřejnosprávní kontrole, zaslal NAKIT manažerské shrnutí k internímu šetření, kde mimo jiné uvádí, že ´původní předpoklad, že se bude jednat relativně o jednoduché řešení, se nenaplnil, kdy v průběhu realizace byla identifikována mnohonásobně větší složitost řešeného problému…´,“ dodal resort Víta Rakušana.
Jan Hrbáček, článek vyšel v Ekonomickém deníku