Vrchní soud v Praze bude muset znovu rozhodnout o trestu pro Evu Benešovou, která je jednou ze tří obviněných v případu restituce Bečvářova statku. Od odvolacího soudu naposledy bývalá ředitelka pražského pozemkového úřadu Benešová odešla s tříletým podmíněným trestem. Nejvyšší soud nyní vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce, který žádá vyšší trest, a rozsudek zrušil. Nejvyšší státní zastupitelství o tom dnes informovalo na svém twitteru

„Nejvyšší soud se ztotožnil s námitkou nejvyššího státního zástupce, podle kterého nebyl u obviněné Ing. E. B. dán důvod pro mimořádné snížení trestu pod dolní hranici trestní sazby,“ uvedl na dotaz České televize mluvčí Nejvyššího státní zastupitelství Petr Malý. „Senát Nejvyššího soudu proto částečně zrušil rozsudek Vrchního soudu v Praze ze dne 1. února 2023, a to ve výroku o trestu,“ doplnil.

Vrchní soud v Praze tak bude muset znovu rozhodnout o výši trestu pro Benešovou. Tentokrát bude vázán rozhodnutím Nejvyššího soudu. Malý podle ČT dodal, že dovolání v případu podala i Benešová. To ale Nejvyšší soud odmítl.

Policie obvinila trojici lidí v kauze Bečvářova statku v roce 2016. Pražský městský soud se případem začal zabývat o čtyři roky později. Kauza má spletitý vývoj, postupně padaly různé rozsudky. Bývalému referentovi pražského pozemkového úřadu Janu Horákovi naposledy odvolací Vrchní soud v Praze uložil pět let vězení. Benešová naposledy odešla od odvolacího soudu s podmínkou. Jediným verdiktem v kauze Bečvářova statku, který prošel celou soudní soustavou a potvrdil ho i Ústavní soud, je roční podmíněný trest nad Petrem Chmelíkem.

Mohlo by vás zajímat

Horáka spolu s jeho nadřízenými Benešovou a Chmelíkem vinila obžaloba z toho, že nezákonně přiřkli dnes již zemřelé Emilii Bednářové a dalším restituentům náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi. Způsobili tak podle obžaloby škodu nejméně 1,4 miliardy korun.