Jmenování soudců ještě za prezidenta Miloše Zemana Foto: Pražský hrad

Ministerstvo přijalo novelu vyhlášky upravující výběr soudců a funkcionářů

Ministerstvo spravedlnosti přijalo novelu vyhlášky upravující výběr budoucích soudců a soudních funkcionářů. Vyhláška již vyšla ve Sbírce zákonů. Jde o kompromis s předsedy krajských soudů. Ministerstvo vnitra k vyhlášce uvedlo, že má obavy, že dojde ke snížení počtu kandidátů a mnozí dají přednost jiné právní profesi. Novinky kritizoval Ústavní soud i oba nejvyšší soudy.

Novelizovaná vyhláška o odborné justiční zkoušce, výběru a odborné přípravě justičních kandidátů, výběru uchazečů na funkci soudce, výběru předsedů soudů a o změně vyhlášky o jednacím řádu pro okresní a krajské soudy začala platit dnes. „Chtěli jsme, aby novela začlenila skutečné zkušenosti z výběrových řízení na pozici justičního kandidáta a na funkci soudce. Novela také zajistí, že výběr budoucích soudců bude probíhat hladce a bez problémů,“ vysvětluje hlavní cíl novely zákona o soudech a soudcích náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav.

Změny v oblasti odborné justiční zkoušky:

  • dochází k upřesnění, že se kromě úplnosti posuzuje také přípustnost přihlášky,
  • upřesňují se podmínky jednání zkušební komise,
  • dochází k odstranění výslovného zmínění finančního práva v seznamu právních oblastí, jejichž znalosti se při ústní části odborné justiční zkoušky ověřují, což však neznamená, že znalosti v této oblasti práva nemohou být ze strany zkušebních komisařů u uchazeče ověřovány.
Náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav Foto: Radek Čepelák

V oblasti výběrového řízení na pozici justičního kandidáta a odborné přípravy justičního kandidáta dochází zejména k úpravám v:

  • oblasti oznámení o vyhlášení výběrového řízení,
  • nepřípustnosti přihlášky,
  • náležitostí přihlášky a jejího posuzování,
  • odstranění odlišné úrovně obtížnosti testu aplikace práva oproti výběrovému řízení na funkci soudce,
  • precizaci obsahové náplně pohovoru a rozšíření osob, u kterých mohou justiční kandidáti vykonávat odbornou přípravu.

Výběrové řízení na funkci soudce:

  • Dochází k zakotvení obdobných změn, jako jsou popsány výše u výběrových řízení na pozici justičního kandidáta.
  • Jedná se o úpravy v oblasti oznámení o vyhlášení výběrového řízení, nepřípustnosti přihlášky, náležitostí přihlášky a jejího posuzování, odstranění odlišné úrovně obtížnosti testu aplikace práva oproti výběrovému řízení na pozici justičního kandidáta, stanovení výjimky z opakování testu aplikace práva, úpravu pravidel pro postup do ústní části výběrového řízení, precizaci obsahové náplně pohovoru a stanovení pravidla tzv. měšce.

„Pravidlo měšce je jednoduché. V pomyslném „měšci“ zachováme uchazeče, kteří budou úspěšní ve výběrovém řízení na funkci soudce, nicméně nebudou navrženi ke jmenování na obsazovaná místa. Tento systém by měl fungovat za situace, kdy výběrová komise označí za úspěšné větší množství uchazečů, než kolik míst je v daném výběrovém řízení obsazováno. Předseda soudu pak vyhlásí další výběrové řízení pro počet obsazovaných míst stanovený s přihlédnutím počtu uchazečů umístěných v měšci a počtu míst, která je reálně nutné obsadit. Současně pokud by uchazeč navrhované místo soudce v rámci následujícího výběrového řízení odmítl, automaticky z měšce vypadává,“ vysvětluje Antonín Stanislav.

Uchazeč se podle ministerstva považuje za úspěšného pouze pro potřeby dalších výběrových řízení na funkci soudce v obvodu daného konkrétního krajského soudu, nikoli pro potřeby všech v České republice vyhlášených výběrových řízení na funkci soudce

V případě výběru budoucích předsedů soudů se s ohledem na koncepci obdobných pravidel pro výběr budoucích soudců a výběr předsedů soudů navrhuje klíčové změny promítnout též do tohoto typu výběrového řízení.

Přestože resort zdůrazňuje, že jde o kompromis s představiteli krajských soudů, v rámci připomínek se objevilo několik kritických hlasů z justice. „Mám za to, že mechanické bariéry pro přihlášení se do výběrového řízení na pozici justičního kandidáta či soudce jsou zcela nevhodné. Platí to jak pro účast na více výběrových řízení současně, tak pro opakovanou účast ve výběrovém řízení u téhož soudu,“ uvedl například předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.

Za problematický má návrh úpravy i Ústavní soud: „Současný systém je roztříštěný dle obvodů krajských soudů, což zákonitě vede k tomu, že uchazeči se přihlašují do více souběžně probíhajících výběrových řízení. Není divu, příprava na výběrová řízení na ně a jejich rodiny klade enormní nároky, vyžaduje čerpání dovolené a složité časové plánování. Nelze se proto divit uchazečům, kteří při vynaložení těchto nákladů podají přihlášku do více výběrových řízení. Usilují tak pouze o zvýšení své šance uspět,“ uvádí svoji připomínku. Nejvyšší soud zase kritizoval vypuštění finančního práva u zkoušek.

(epa)