Vysoký policejní důstojník – šéf jihomoravského útvaru policejního sledování – byl obviněn kvůli podezření z machinace s nemovitostí. Podle informací Ekonomického deníku je podezřelý z předání úplatku za poskytnutí bytu pro rodinného příslušníka, jak sdělilo několik na sobě nezávislých důvěryhodných zdrojů. Problém vysokého důstojníka potvrdila Jihomoravská policejní správa, Generální inspekce bezpečnostních sborů se k případu zatím nevyjádřila. Policie už machinace s byty v Brně vyšetřovala, původní detektiv Vladimír Machala byl ale nakonec stíhán pro zneužití pravomoci úřední osoby, od soudu odešel s nepravomocnou pokutou. U policie nakonec skončil.
Šéf jihomoravského útvaru policejního sledování Jiří Vlček byl obviněn kvůli podezření z machinace s nemovitostí. Podle informací Ekonomického deníku je podezřelý z předání úplatku za poskytnutí bytu pro rodinného příslušníka.
Informaci Ekonomickému deníku potvrdilo několik na sobě nezávislých důvěryhodných zdrojů, které si přály zůstat v anonymitě.
Případ by měl dle zdrojů souviset s některou ze známých brněnských kauz poslední doby, například kupčení s byty, které Ekonomický deník popsal například ZDE nebo ZDE jako první.
„Jiří Vlček, šéf sledky v Brně, byl 31. května obviněn, že měl předat úplatek cca 300 tisíc korun za poskytnutí bytu pro rodinného příslušníka. Bude postaven mimo službu,“ uvedly zdroje Ekonomického deníku.
„Dobrý den, obraťte se prosím s dotazy na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Za nás můžeme pouze sdělit, že s policistou probíhá řízení ve věci zproštění výkonu služby. S pozdravem,“ potvrdil zjištění Ekonomického deníku tiskový mluvčí policie jihomoravského kraje Pavel Šváb.
Generální inspekce bezpečnostních sborů se k případu zatím nevyjádřila. Ekonomický deník zjišťuje podrobnosti.
Razie v Brně
Ekonomický deník v dubnu roku 2020 zveřejnil zjištění, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila vyšetřovatele brněnské kriminální policie Vladimíra Machalu. GIBS sdělila obvinění z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby Machalovi v půlce února 2021.
Nadporučík hospodářské kriminálky Vladimír Machala vyšetřoval od léta 2018 podezření podvody s obecními byty v Brně. Policie kvůli nim obvinila bývalého starostu Rojetína na Brněnsku Pavla Hubálka. Hubálka detektivové brněnské kriminálky zadrželi 18. června 2018.
Podle policie se měl Hubálek dopustit podvodu s obecními byty hned v několika případech. Škoda se podle prozatímních odhadů detektivů může vyšplhat přes hranici deseti milionů korun. Kriminalisté při vyšetřování zjistili, že měl Hubálek používat k přidělování obecních bytů padělaná razítka městských úřadů a firmy, která nemovitosti v Brně spravuje.
Zájemcům o obecní byty měl Hubálek podle zjištění vyšetřovatelů předávat zfalšovaná potvrzení a smlouvy k užívání bytů na hlavičkovém papíře brněnského magistrátu s padělaným podpisem. Hubálek pak měl těmto zájemcům přidělovat byty, od kterých disponoval klíči. Za jejich přidělování pak měl dostávat od „vyřízených“ zájemců provize.
„Přišlo se na to tak, že město přidělilo byt, ale když tam noví nájemci přišli, už tam někdo bydlel,“ sdělil Ekonomickému deníku zdroj obeznámený s průběhem vyšetřování. Na Hubálka byla na začátku vyšetřování uvalena vazba, z ní byl později propuštěn, u soudu mu hrozí až desetiletý trest za mřížemi. „Ve vazbě se rozmluvil a do případu kšeftování s byty začal zatahovat i některé významné brněnské politiky,“ podotkl zdroj Ekonomického deníku.
Některé poznatky o kšeftování s byty se potvrdily a začala je vyšetřovat Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Před soud se pak dostal i bývalý vyšetřovatel Vladimír Machala, který byl loni na podzim nepravomocně odsouzen k pokutě 100 tisíc korun.
U policejního sboru Machala skončil, protože se stal členem politické strany Parta. Policisté mají ze zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, kterým se musí řídit, zakázáno být členem politické strany a politického hnutí. Doslova se v tomto zákoně píše: „Příslušník nesmí být členem politické strany nebo politického hnutí ani vykonávat činnost v jejich prospěch“.
Na sklonku roku 2021 pak Ekonomický deník přinesl informaci, že brněnský městský soud povolil Generální inspekci bezpečnostních sborů za dozoru Vrchního státního zastupitelství v Olomouci na půl roku sledování, tedy odposlouchávání, všech deseti výslechových místností vazební věznice v Brně-Bohunicích.
Soudce Libor Hanuš povolil sledování, při kterých mohly být mimo rámec úkolu nahrány stovky hodin vazebně stíhaných s jejich advokáty v kauze již zmíněného brněnského kriminalisty Vladimíra Machaly.
Brno před časem paralyzovala známá kauza Stoka, které se věnoval Ekonomický deník například ZDE nebo ZDE.
(hrb)