Soudce Aleš Dufek se nedopustil kárného provinění, když poskytl médiím vyžádané informace k brněnské kauze Taxis týkající se například obecních bytů. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) jej dnes zprostil žaloby, avšak poukázal na to, že Dufek nepostupoval správně. Kárnou žalobu na Dufka podal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), navrhoval snížení platu. Senát zároveň kritizoval situaci ve vedení Městského soudu v Brně, kde Dufek vykonává funkci místopředsedy, je však pouze pověřený, nikoliv řádně jmenovaný, což je podle NSS v rozporu s principem dělby moci a nezávislosti soudní moci. Z hlediska kárného senátu však šlo spíše o vedlejší otázku, primárně se zabýval poskytováním informací.
„Doktor Dufek nepostupoval správně, informace z neveřejného přípravného řízení médiím poskytnout neměl. Převážil ale názor, že nemáme dost argumentů, abychom mohli říci, že šlo o rozhodovací exces nebo hrubé zanedbání jeho povinností,“ řekl předseda kárného senátu Tomáš Langášek. Byl to podle něj jeden z nejsložitějších případů, kterými se v posledních letech senát zabýval.
Čtěte také: Na internetu jsem hledal, co již bylo v médiích. Soudce vysvětloval poskytnutí informací
Informační zákon a trestní řád jdou tak trochu „proti sobě“, konstatoval Langášek. Politici by podle kárného senátu měli zvážit změnu právní úpravy a podrobněji upravit poskytování informací z trestního řízení. Zákony jsou plné rozporů a výjimek. Langášek zmínil „rozbředlý právní půdorys“ jako jeden z důvodů, proč kárný senát nakonec Dufka zprostil.
Blažek na twitteru uvedl, že mu nešlo o „potrestání“ soudce Dufka, ale o získání právního názoru kárného senátu. Je rád, že senát konstatoval nesprávnost soudcova postupu, a vznikl tak judikát pro budoucnost. „Přípravné řízení trestní musí být neveřejné, byť praxe v rozporu s trestním řádem toto zásadní pravidlo právního státu znepokojivé často porušuje,“ uvedl Blažek.
Dufek loni ve třech případech médiím poskytl celkem 12 dokumentů. Reagoval tak na žádosti podané podle zákona o svobodném přístupu k informacím, které mu adresovali novináři z České televize, Mladé fronty Dnes a Práva. Poskytnuté informace se týkaly prohlídek kanceláří a dalších prostor a také vazebního rozhodování v takzvané kauze Taxis. Jde v ní o brněnské obecní byty a údajný pokus o ovládnutí Černovické pískovny.
Argumenty kárného senátu najdete zde.
„Z dokumentů bylo seznatelné, o které osoby se jedná, byla tam popsána jejich činnost, vazby a vztahy,“ uvedla při minulém jednání soudu zástupkyně ministerstva spravedlnosti Kateřina Skalková, podle níž se Dufek dopustil excesu. Zdůraznila, že přípravné stadium trestního řízení je neveřejné a že se netýká abstraktních bytostí, ale konkrétních lidí, které může medializace poškodit.
Dufek už dříve připustil, že informace poskytl, nesouhlasí ale s tím, že by se dopustil excesu či svévole. Tvrdil, že řada informací už byla v mediálním prostoru a že údaje o konkrétních lidech nechal anonymizovat. „Připadalo mi trapné novinářům říkat, že jim něco neposkytnu, když oni už o všem psali,“ řekl Dufek. Poskytnutí informací pokládal za projev svého právního názoru. Po vyhlášení rozhodnutí s novináři nehovořil.
„Učinil nějakou právní úvahu, která dle návrhu kárného senátu nebyla správná, nicméně na tu úvahu právo měl. A senát správně řekl, že za úvahu nelze postihovat,“ řekl Dufkův advokát Lukáš Prudil.
Skutečnost, že některými informacemi už média disponovala, není podle kárného senátu důvodem pro jejich další volné sdělování žadatelům. Pokud totiž informace poskytne soud, dává jim punc oficiality, jiný kontext a jinou váhu. Kárný senát zdůraznil, že soudy by měly dbát na presumpci neviny a brát ohled na práva lidí, kteří v řízení figurují v různých rolích a nakonec vůbec nemusí být ani obvinění, ani odsouzení. „Jakmile podezření na někom ulpí, velmi těžko se smývá, i když dojde ke zproštění,“ řekl Langášek. Dufek podle něj některé aspekty nezohlednil vůbec, jiné jen nedostatečně.
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v Brně loni 18. října, zadrželi deset lidí. Tři později propustili. Obvinili sedm lidí, městský soud je všechny poslal do vazby, ve které strávili téměř čtvrt roku. Mezi nimi byl například i bývalý tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný, podnikatel Michal Horký a nyní už bývalí jednatelé pískovny a bývalí zastupitelé městské části Černovice Jiří Novotný (ČSSD) a Jiří Hasoň (KDU-ČSL). Obviněné jsou i dvě firmy. Kauza má podle některých médií dvě větve, jednou z nich je pokus o ovládnutí pískovny v Černovicích, druhou privatizace městských domů.
(čtk)