Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nepředloží vládě nový trestní řád, se kterým počítá programové prohlášení kabinetu. Text připravený pracovní komisí je podle něj na základě jednání s příslušnými výbory Sněmovny a Senátu nyní neprůchodný, řekl dnes v rozhovoru pro Blesk.cz. Ministerstvo musí reagovat pragmaticky a připravit alespoň novelu, která opraví některé problematické pasáže nynějšího předpisu, doplnil.

Stávající trestní řád pochází z roku 1961 a prošel více než stovkou novelizací. O nový kodex už usilovala řada ministrů spravedlnosti. Věcný záměr zákona schválila vláda už v roce 2005 a následně také v roce 2008. O šest let později vznikla pracovní komise a od té doby vedlo ministerstvo spravedlnosti šest různých lidí. Blažek chtěl, aby se k výsledku práce komise nejdřív vyjádřily ústavně-právní výbory obou parlamentních komor. Česká justice již informovala, že zákonodárci se k rekodifikaci postavili vlažně a dali přednost novelizaci stávajícího procesního předpisu.

„Práce té komise byla oceněna tak, že je neprůchodná ve stávající Sněmovně,“ řekl dnes Blažek. Premiérovi Petru Fialovi (ODS) chce proto sdělit, že nemá smysl nový kodex předkládat. „Představa, že bych si teď sedl se třemi náměstky a sepsali jsme nový trestní řád, je sice hezká, ale zcela nereálná,“ konstatoval.

Problém spatřuje Blažek například v tom, že některé prvky nového návrhu se dostávaly průběžně do starého předpisu novelami kvůli požadavkům Evropské unie a z dalších důvodů. „Komise pracovala na něčem, co se postupně měnilo,“ řekl.

Mohlo by vás zajímat

Ministerstvo podle Blažka bude reagovat pragmaticky a realisticky a připraví obsáhlou novelu stávajícího zákona. „Která vyřeší alespoň to, co dnes nejvíc bolí,“ uvedl. Stejné řešení podle něj doporučil i sněmovní výbor. „Vyzval mě, že pokud se nepodaří projednat nový trestní řád, abychom pracovali aspoň na dobré novele,“ řekl.

Členové sněmovního ústavně-právního výboru se zabývali podklady k návrhu nového trestního řádu koncem dubna na výjezdním zasedání v Kroměříži. V usnesení uvedli, že návrh nového trestního řádu sice obsahuje řadu pozitivních a užitečných změn, nejde ale o původně zamýšlenou velkou reformu. „Nicméně je možné a žádoucí provést změny, na kterých panuje širší shoda novelizací stávajícího trestního řádu,“ stojí v usnesení.

Pravdou je, že na mnoha věcech v návrhu obsažených nepanuje shoda ani v odborné veřejnosti. Ukázaly to třeba nedávné diskuse na tzv. rekodifikačních čtvrtcích, které pořádala Katedra trestního práva Právnické fakulty v Praze. Výhrady setrvale a důrazně vznáší zástupci advokacie a jejich nespokojenost měla také pravděpodobně rozhodující vliv na průběh debaty v Kroměříži.

(čtk, epa)