Ústavní soud (ÚS) minulý týden vyhověl stížnosti vydavatelství Mafra ve sporu o odškodnění pro zdravotní sestru Věru Marešovou. Znovu musí rozhodnout Nejvyšší soud (NS), který původně vynesl verdikt o odškodnění 700.000 korun za nerespektování presumpce neviny při informování o trestním stíhání Marešové. Na rozhodnutí ÚS dnes upozornila Česká televize (ČT).

Podle ÚS nezodpověděla nejvyšší instance jednu ze tří základních otázek formulovaných v dovolání. „V důsledku toho zůstala tato argumentační linie stěžovatelky bez náležité odpovědi, rozhodnutí NS nebylo řádně odůvodněno a došlo k porušení práva stěžovatelky na soudní ochranu,“ stojí v nálezu. Konkrétně šlo o to, zda soudy mohou navýšit finanční zadostiučinění kvůli „absenci sebereflexe“ na straně škůdce.

Mafra je součástí koncernu Agrofert. Vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny či Metro, spadá pod ní i zpravodajský portál iDNES.cz či Lidovky.cz.

Zdravotní sestra, která čelila obžalobě z vražd, avšak byla plně osvobozena, po Mafře požadovala 6,7 milionu korun. Média podle ní neinformovala o kauze korektně a mohla ve čtenářích vyvolat dojem, že je vinna. Titulek jednoho článku zněl „Zabíjela, aby si ulehčila práci“. Podle verdiktu Mafra skutečně v desítkách mediálních výstupů porušila presumpci neviny, soudy to přičítaly „nezdrženlivosti“. Podle odvolacího Městského soudu v Praze ale těžiště odpovědnosti za újmu Marešové leží na státu.

Mohlo by vás zajímat

Za nezákonné stíhání dostane Marešová od státu 2,27 milionu korun plus úroky. Odškodnění značně převyšuje běžně přiznávané částky. Ministerstvo dobrovolně vyplatilo milion, zbytek žena vysoudila.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Obžaloba tvrdila, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Navrhovala doživotí. Soudy ale ženu pravomocně osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky staly. V mezičase o kauze intenzivně referovala média.

Například mediální dům CNC, který mimo jiné vydává deníky Blesk a Aha, musí ženě podle pravomocného rozsudku zaplatit 900.000 korun. Ve sporu s TV Nova soud ženě přiznal 1,2 milionu korun. Od Vltava Labe Media získala 250.000 korun. S vydavatelstvím Economia uzavřela mimosoudní dohodu, její podobu strany nezveřejnily. Televize Prima má Marešové zaplatit 600.000 korun. Loni v září o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8.