Prezident Petr Pavel oficiálně navrhl na ústavního soudce profesora z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jana Wintra. Senátu odeslal žádost o souhlas s jeho jmenováním, sdělila dnes ČTK mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Už dříve prezident nominoval dva jiné právníky – bývalou šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu. Začátkem května vyprší mandát třem stávajícím ústavním soudcům. Senát zřejmě bude schvalovat všechny tři aktuální adepty na ústavní soudce na schůzi, která začne 10. května. Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let.
„Podle mého názoru je vhodné rozšířit spektrum nově jmenovaných soudců Ústavního soudu i o zástupce z akademické sféry. Na profesorovi Janu Wintrovi oceňuji jeho expertní zkušenosti a výborné renomé napříč odbornou komunitou. Je známý i ve veřejném prostoru svým vystupováním k tématům ústavního práva ve sdělovacích prostředcích,“ zdůvodnil prezident, proč senátorům navrhl Wintra. Pavel se minulý týden s Wintrem sešel a poté Hrad oznámil, že ho navrhne jako kandidáta na ústavního soudce horní parlamentní komoře.
Při výběru kandidátů na ústavní soudce Pavel vychází i z návrhů více než 20 oslovených právnických institucí, které nejdříve posuzuje sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou. Výběr Wintra se odehrál podle předem avizovaných kritérií, která prezident zveřejnil 20. března, připomněla dnes jeho mluvčí. Tehdy Pavel uvedl, že kandidáty chce posuzovat na základě profesní zkušenosti a odbornosti, zohlední i regiony, kde adepti studovali nebo působí, věkovou a genderovou vyváženost, stejně jako hodnotovou a názorovou různorodost. Převahu mezi nominanty by měli mít soudci obecných soudů a akademici, doplnit je mají i další profesionálové.
Čtyřiačtyřicetiletý Wintr vystudoval souběžně s pražskou právnickou fakultou také historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Z práva i z politologie má doktorský titul. V roce 2019 se stal tajemníkem Stálé komise Poslanecké sněmovny pro Ústavu ČR. Je také členem Legislativní rady vlády, působí rovněž v rozkladové komisi Českého statistického úřadu či v Etické komisi Českého rozhlasu. V letech 2012 až 2017 byl i členem Rady ČTK, které v letech 2014 až 2015 předsedal. Je autorem několika knih, ve kterých se věnuje české parlamentní kultuře nebo principům českého ústavního práva.
Mohlo by vás zajímat
U Ústavního soudu letos končí mandát sedmi soudcům, z toho nejdříve, 3. května, Miladě Tomkové, Jaroslavu Fenykovi a Janu Filipovi. Pavel slíbil předložit Senátu jména prvních kandidátů co nejdříve, aby je horní komora stihla projednat na schůzi začínající 10. května.
Třiašedesátiletý Baxa soudí u NSS, jedenapadesátiletá Zemanová aktuálně působí jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci, předtím pracovala u pražského městského soudu a ještě dříve stejně jako Baxa u Nejvyššího správního soudu. O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu. Místo po Pavlu Rychetském se uvolní v srpnu.