Nastavení procedury nominací nových ústavních soudců je pro Pražský hrad i Senát přijatelné. Po úterní schůzce s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a zástupci senátních výborů to novinářům řekl prezident Petr Pavel. O třech nominacích na ústavní soudce, které již Pavel Senátu předal, by měla horní komora jednat zřejmě 31. května, potvrdili Pavel i Vystrčil. Prezident se chce společně se svým konzultačním panelem setkat se zástupci Senátu po prvních šesti nominacích. Vyhodnotí pak, jak se nastavená kritéria obsazování Ústavního soudu dodržují.
Podle prezidenta politici během dnešní schůzky mluvili právě o termínu schvalování zaslaných nominací. Pavel poznamenal, že měl snahu, aby byla co nejkratší doba, kdy bude Ústavní soud kvůli odchodu tří soudců pracovat v zúženém složení. Očekával, že by se senátoři mohli návrhy zabývat 10. května, což se podle něj nepodaří, a stane se tak 31. května.
Předseda senátorů STAN Jan Sobotka minulý týden pozdější termín zdůvodnil snahou dát senátorům prostor a čas na to, aby se s jednotlivými nominanty mohli seznámit. Vystrčil ocenil, že Pavel vysvětlení přijal. Účastníci schůzky se podle předsedy horní komory shodli, že konec května je přijatelný. Vystrčil zároveň dodal, že termín se posunul také proto, že Senát čeká schvalování několika komplikovaných zákonů. Nepředpokládá, že by 4. června, kdy končí mandát dalšímu ústavnímu soudci, nemohlo kvůli nedostatku soudců zasednout plénum Ústavního soudu.
Rozptýlení obav
Pavel řekl, že dnes hovořili kvůli rozptýlení některých obav a pochybností také o proceduře nominací, jak ji se svým týmem nastavil. Uvedl, že procedura je pro obě strany přijatelná. Pochybnosti o způsobu výběru v minulých týdnech vyjádřili někteří senátoři. Například předseda ústavně právního výboru Tomáš Goláň ale varoval, že by jména mohla narazit. „Myslím, že můžou narazit. Stejně jako má pan prezident právo navrhnout ústavní soudce, má Senát právo nominace schválit či neschválit. Prezident deklaroval, že výběr bude transparentní, že osloví 23 institucí a vybere z jejich nominací. Ale jména paní Zemanové a pana Baxy prosakovala už předtím, než se stal prezidentem,“ řekl senátor už dříve.
Michaelu Canovovi (STAN) se například nezdá návrh na jmenování Daniely Zemanové. Senátorovi vadí, že má kandidátka pouze magisterský titul. „Byl jsem v šoku, když jsem zjistil, že paní kandidátka nemá titul JUDr. V historii Ústavního soudu se ještě nikdy nestalo, že by jeho člen neměl titul doktora práv. To bude má velká výhrada. V extralize, kterou Ústavní soud je, by nikdo jiný než doktor práv působit neměl,“ řekl senátor Deníku N.
Mohlo by vás zajímat
Kritika způsobu výběru zazněla i v justici.
Zahnání do kouta?
Podle Vystrčila účastníci schůzky plně respektují, že nominace podává prezident a Senát je schvaluje.
„Nehodnotím, nesleduji, nekomentuji,“ řekl končící soudce Jan Filip na dotaz k výběru nových ústavních soudců. Složení soudu je podle Filipa především věcí hlavy státu, přičemž Petr Pavel, který slíbil transparentnější proces výběru a obdržel z mnoha institucí návrhy vhodných adeptů, se podle končícího ústavního soudce „možná trošku nechal zatlačit do kouta“. O budoucí soudce se Filip neobává, vše prý zvládnou, nečekají je hory nerozhodnutých spisů, navíc budou mít k ruce zkušený soudní aparát i asistenty. „Nejlepší by bylo, kdyby sem kandidát přišel na půl roku bez asistentů a ukázal, co umí,“ konstatoval Filip.
Podle prezidenta se po prvních šesti nominacích zorganizuje schůzka s konzultačním panelem, zástupci vedení Senátu a příslušných výborů. Proberou, jestli jsou nastavená výběrová kritéria dodržována, případně projednají doporučení na vyváženost soudu.
Pavel na posty ústavních soudců, které se uvolní 3. května, navrhl někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalou šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou. Nahradit by měli Jaroslava Fenyka, Jana Filipa a Miladu Tomkovou.
Ústavní soud letos čeká rozsáhlá obměna, mandát totiž vyprší celkem sedmi ústavním soudcům včetně předsedy soudu Pavla Rychetského. Při výběru dalších nominantů chce Pavel vycházet z návrhů více než dvacítky oslovených právnických institucí. Navržená jména bude opět posuzovat sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou.
(čtk, epa)