Exekutorská komora očekává, že exekucí letos spíše přibude. Varovala také před tím, že kvůli výraznému navýšení nezabavitelné částky by exekutoři v budoucnu mohli častěji namísto srážek ze mzdy přistupovat k exekucím movitých věcí i nemovitostí. Řešením pro věřitele i dlužníky by podle komory mohlo být například stanovení minimální srážky ze mzdy, uvedli zástupci stavovské organizace na dnešní tiskové konferenci.

Loni počet exekucí meziročně poklesl o přibližně 324.000 řízení, bylo jich zhruba 4,1 milionu. Pozitivní vývoj ovlivnily legislativní změny, zejména možnost zastavování exekucí u dlužných částek do výše 1500 korun. „Máme za to, že ačkoliv byl ten trend doposud výrazně klesající, v následujícím roce nebo v dalších letech může dojít k jakési stagnaci nebo dokonce nárůstu,“ řekl o množství exekucí i dlužníků viceprezident komory Martin Tunkl.

Upozornil na to, že se nově výrazně omezila možnost srážet dluh ze mzdy, což je jeden z nejvíce používaných způsobů exekuce. Nezabavitelná částka se v poslední době navýšila 12krát – zatímco v roce 2018 byla ve výši 12.452 korun, letos je to už 21.213 korun. „Chápeme důvody, které k tomu vedly, ale bohužel nastala situace, že v pětině až třetině exekucí, kde se doposud sráželo ze mzdy, se nesráží vůbec nic,“ podotkl Tunkl. „A tam, kde se přesto sráží, došlo k poklesu těch srážek až o zhruba 75 procent,“ doplnil.

Podle něj to povede k tomu, že doba vymáhání dluhů se prodlouží až na dvojnásobek. „Dalším důsledkem samozřejmě je, že může dojít ke zvýšení počtu těch více invazivních způsobů exekucí, které soudní exekutoři musí využít tam, kde se úplně přestalo srážet. Což můžou být exekuce prodejem movitých věcí a nemovitostí,“ varoval. „Stát bude muset najít nějaké řešení,“ poznamenal k možnosti stanovení minimální srážky ze mzdy.

Mohlo by vás zajímat

Také podle České asociace věřitelů nevypovídají aktuální statistiky o klesajícím počtu exekucí a dlužníků o největších současných problémech. „Třeba o nefunkčních srážkách z příjmu, které se propadly na historické minimum,“ sdělila výkonná ředitelka této platformy Petra Kolářová.

„Výsledkem je stav, kdy oprávnění věřitelé dostávají měsíčně jen desetikoruny nebo vůbec nic. Trpí tím hlavně ti, kteří jsou bezbranní. Na bezplatnou poradnu České asociace věřitelů se obracejí primárně matky samoživitelky nebo lidé, kteří se stali obětí trestného činu a nyní vymáhají náhradu škody. Měsíční srážky pro ně byly nepostradatelným pravidelným příjmem, který zčistajasna vypadl. Mají kvůli tomu vážné finanční potíže,“ pokračovala. Podle ní finanční ani právní gramotnost obyvatel není vyšší a lidé se stále zadlužují nad svoje možnosti.

Vývoj počtu exekucí a dlužníků by měla do budoucna ovlivnit poslední novela exekučního řádu, která přináší masové zastavování takzvaných bezvýsledných exekucí, u nichž se za posledních šest let nepodařilo nic vymoci. „Odhad Exekutorské komory je, že by teoreticky mělo dojít k zastavení 700.000 až 800.000 řízení,“ zmínil Tunkl. Exekutoři ale kritizují, že mají tato řízení zastavovat zcela bez náhrady nákladů, zatímco u zastavování takzvaných bagatelních exekucí náhradu za administraci dostávali.

Prezident komory Jan Mlynarčík k tomu řekl, že exekutoři si sice uvědomují, v jaké situaci je státní rozpočet, ale jenom za poštovné by podle něj v těchto případech zaplatili 100 milionů korun. „Soudní exekutoři nemohou za to, že se jim nepodařilo nic vymoci, ale bylo rozhodnuto, že nárok na náhradu nákladů exekuce zaniká bez jakékoliv náhrady. Tento způsob vyvlastnění je je jednoznačně v rozporu s Ústavou ČR,“ uvedl na dotaz ČTK s tím, že pokud se na jednáních s ministerstvy spravedlnosti a financí nepodaří dosáhnout změny, obrátí se exekutoři na Ústavní soud.