Česká advokátní komora (ČAK) doporučí prezidentovi jako kandidáty na ústavní soudce advokáty Irenu Schejbalovou, Moniku Novotnou a Petra Břízu. Výsledek hlasování představenstva profesní organizace oznámil na úterní tiskové konferenci předseda ČAK Robert Němec. Vedení komory se také shodlo na tom, že posty ústavních soudců by mělo do budoucna zastávat více advokátů – v současné době mají zkušenost z advokátní praxe tři soudci z 15.

„Advokáti tvoří největší právnickou profesní skupinu, a proto mají mít i osoby s advokátní praxí odpovídající zastoupení mezi soudci Ústavního soudu, stejně jako je tomu v jiných zemích,“ stojí ve stanovisku ČAK. Více informací o favoritech na kandidáty najdete zde.

Schejbalová vede pobočku ČAK v Brně jako její ředitelka, je také místopředsedkyní kontrolní rady komory. Věnuje se mimo jiné problematice bezplatné právní pomoci. Novotná se v roce 2019 stala jako první žena v historii české advokacie místopředsedkyní ČAK. Specializuje se na daňové a správní právo a v oboru finančního práva získala ocenění Právník roku. Odborník na mezinárodní právo Bříza je členem Legislativní rady vlády a kárné komise ČAK, působí také jako rozhodce arbitráží.

Irena Schejbalová Foto: ČAK

Ústavním soudcem se může stát bezúhonný český občan, kterému je nejméně 40 let, má vysokoškolské právnické vzdělání a byl nejméně deset let činný v některém právnickém povolání – nemusí tedy být soudcem obecného soudu.

Ústavní soud (ÚS) letos čeká rozsáhlá obměna, mandát totiž vyprší hned sedmi ústavním soudcům včetně předsedy soudu Pavla Rychetského. Prezident Petr Pavel aktuálně hledá kandidáty na tři místa, která se v instituci uprázdní už v květnu. Senátu, který adepty schvaluje, by chtěl trojici jmen předložit co nejdříve, aby je horní komora stihla projednat na schůzi 10. května. Z možných adeptů se Pavel v pondělí sešel s bývalou šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou a s někdejším dlouholetým předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou.

Mohlo by vás zajímat

Při výběru dalších nominantů chce Pavel vycházet z návrhů více než dvacítky oslovených právnických institucí. Navržená jména bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou.

Kandidáty hodlá Pavel posuzovat na základě několika kritérií včetně profesní zkušenosti a odbornosti. Při výběru chce brát zřetel i na „regionální rozrůzněnost“ ve vztahu k životní zkušenosti i k právnickým fakultám, kde adepti studovali nebo působí. Zohledňovat bude i věkovou a genderovou vyváženost, stejně jako hodnotovou a názorovou různorodost. Převahu mezi nominanty by měli mít soudci obecných soudů a akademici, doplnit je mají i další profesionálové.

Monika Novotná Foto: ČAK

Nejvyšší soud navrhl Pavlovi jako nominanty své soudce Romana Fialu, Lubomíra Ptáčka, Pavla Simona a Františka Púryho. Podporu Nejvyššího soudu má i Robert Fremr z pražského vrchního soudu a šéf středočeského krajského soudu Ljubomír Drápal. Nejvyšší správní soud podle informací médií doporučí primárně svou místopředsedkyni Barbaru Pořízkovou a k úvaze předloží také jména soudců Tomáše Langáška, Zdeňka Kühna, Filipa Dienstbiera, Michala Bobka a Petra Mikeše. Podporuje rovněž kandidaturu svého někdejšího předsedy Josefa Baxy. Toho vybrala jako vhodného kandidáta také Soudcovská unie, společně se svým šéfem Liborem Vávrou a jeho předchůdkyní Zemanovou. Městský soud v Praze navrhl svou místopředsedkyni Veroniku Křesťanovou.

Soudce ÚS jmenuje prezident na dobu deseti let. Funkce ústavního soudce není podle Ústavy slučitelná s funkcí prezidenta, poslance, senátora, s jinou funkcí ve veřejné správě či s jakoukoliv jinou placenou funkcí nebo výdělečnou činností. Ústavní soudce také nesmí být členem žádné politické strany nebo hnutí.

(čtk, epa)