Státní zástupkyně Dagmar Máchová dnes u soudu znovu odmítla, že by svému známému, soukromému detektivovi Igoru Gáboríkovi, vyzrazovala za úplatu informace z trestních řízení. Ve své závěrečné řeči řekla, že s mužem měla přátelský vztah, nevěděla, že detektivní agenturu vlastní. Žádná z informací, o kterých se bavili, podle ní neohrozila trestní řízení. Vinu ve svých závěrečných prohlášeních odmítli i další obžalovaní. Okresní soud pro Prahu – východ vynese rozhodnutí v kauze Bereta v dubnu.
Máchová dnes řekla, že ke Gáboríkovi přistupovala jako k bývalému policistovi. Připustila, že při hovorech s mužem mohla být obezřetnější, odmítla ale, že by jako státní zástupkyně porušila jinou povinnost než povinnost mlčenlivosti. „Naprosto nesouhlasím, že bych přijala jakékoli finanční plnění, a už vůbec ne za zjištění informací,“ řekla státní zástupkyně, která se u soudu hájí sama. Nesouhlasí také s tím, že by ji Gáborík o zjištění informací žádal.
Žalobkyně Lenka Bradáčová, která kauzu Bereta dozoruje, je podle Máchové proti ní zaujatá, a to prý od doby, kdy Máchová dohlížela na kauzu kolem papírny Neograph. Máchová také upozornila, že pro lustrace spisů, ze kterých ji obžaloba viní, měla oprávnění.
Obžaloba tvrdí, že Máchová, policista Radek Holub a celník Pavel Šíma poskytovali Gáboríkovi v letech 2013 až 2016 neveřejné informace z trestních řízení. Gáborík a v jednom případě i jeho spolupracovník Vladimír Zmrhal je podle spisu předávali dál, například klientům Gáboríkovy společnosti, která se zaměřovala na detektivní služby a poradenství. V některých případech za to podle obžaloby od klientů společnost inkasovala peníze.
Zvrácená snaha, říká Gáborík
I Holub v závěrečné řeči popřel, že by Gáboríkovi předal jakoukoli informaci, která by mohla řízení ohrozit. Obžaloba podle něj nepředložila jediný důkaz, který by jeho obhajobu vyvrátil. Gáborík Holubovi, který pracoval v tehdejším protikorupčním útvaru, nosil poznatky o možné trestné činnosti. Za své pochybení označil Holub to, že o schůzkách se soukromým detektivem nevyhotovil úřední záznam, vysvětlil to tím, že nechtěl muže ohrozit. Gáborík v závěrečné řeči označil snahu najít na obžalované něco trestného za „zvrácenou“. K trestné činnosti nikoho nenaváděl, řekl.
Už v úterý před soudem promluvil Šíma, který také odmítl, že by od Gáboríka přijal jakýkoli úplatek. Znovu popsal, že s mužem celní správa spolupracovala jako s informátorem. Poukázal také na své dobré pracovní výsledky. Dodal, že kdyby ho policie nezatkla, mohl být nadále prospěšný společnosti. S obžalobou nesouhlasí ani Zmrhal, podle kterého jsou důkazy účelově vytržené z kontextu. Trestní stíhání je podle něj absurdní.
Bradáčová v pondělí navrhla pro Gáboríka čtyři roky vězení a zákaz výkonu živnosti v oboru služeb soukromých detektivů na osm let. Holubovi, Šímovi a Máchové navrhla tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Pro poslední dva zmíněné chce také peněžité tresty 100.000 korun a 75.000 korun. Pro Zmrhala Bradáčová požaduje peněžitý trest 100.000 korun, navrhla u něj také změnu právní kvalifikace z podílnictví na legalizaci výnosů z trestné činnosti.
Holubovi a Šímovi navrhla Bradáčová i zákazy činnosti na šest let, Máchové pak na tři roky. Máchová dnes upozornila, že pokud budou se Šímou a Holubem odsouzeni, nebudou moci své původní funkce vykonávat.
(čtk)