Pražský vrchní soud už rozhodl ohledně odblokování majetku lobbisty Romana Janouška a jeho obchodního partnera Luboše Paška, který policie zajistila v kauze Chambon. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí soudu Kateřina Kolářová s tím, že rozhodnutí zatím nemůže komentovat, protože není vyhotovené a doručené. Vzhledem k tomu, že soud v úterý potvrdil osvobození obou mužů, lze předpokládat, že odsouhlasil i odblokování majetku. Ten podle předchozích informací médií přesahuje 145 milionů korun.

„Věc byla vyřízena. Oficiálně nemohu rozhodnuti komentovat, jelikož dosud nebylo vyhotoveno a doručeno stranám trestního řízení,“ sdělila k tomu dnes ČTK Kolářová. Seznam Zprávy poté uvedly, že podle jejich zjištění soud stížnost státního zástupce zamítl a že rozhodl, že úřad musí vrátit Romanu Janouškovi a Luboši Paškovi hotovost v různých měnách, zlato a akcie. To, že se soud přiklonil k odblokování, vyplývá i z justiční databáze Infosoud, která pod příslušnou spisovou značkou píše „rozhodnutí soudu I. stupně potvrzeno“.

Janoušek, Pašek a další tři lidé čelili v kauze Chambon obžalobě z toho, že vylákali od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažili. Policie zajistila Janouškův a Paškův majetek na případné pokrytí škody způsobené trestnou činností. Zajištění majetku obou mužů pak loni nepravomocně zrušil pražský městský soud, a to poté, co v březnu rovněž nepravomocně rozhodl o tom, že jednání obžalovaných nebylo trestné.

Blokován byl majetek za 80 milionů

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího pražského městského soudu byly mezi zajištěnými věcmi cenné papíry, peněžní prostředky i zlato. Paškův právník v minulosti sdělil serveru Seznam Zprávy, že zajištěný majetek jeho klienta má hodnotu zhruba 80 milionů korun. Státní zástupce si proti tehdejšímu odblokování majetku podal stížnost s tím, že rozhodnutí je předčasné, protože rozsudek ohledně osvobození v kauze Chambon ještě není pravomocný. Proto o věci nyní rozhodoval ještě vrchní soud, a to v neveřejném zasedání.

Paškův majetek zajistila policie v červnu 2013 v rámci zásahu na Úřadu vlády ČR, který vedl k pádu kabinetu Petr Nečase (ODS). Janouškův majetek – bankovky v české i zahraniční měně, akcie a zlaté cihly – pak zablokovala v březnu 2017 poté, co byl obviněn právě v kauze Chambon.

Společnost Chambon prováděla v letech 2009 až 2011 vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Podle obžaloby k tomu neměla oprávnění, a pojišťovnám tak účtovala za analýzu lidské DNA, která je dražší. Janoušek byl jakožto akcionář Chambonu obžalovaný z podílnictví. Podle odvolacího senátu ale z důkazů nevyplynulo, že by Chambon před pojišťovnami cokoli zakrývala.

Mohlo by vás zajímat

Janoušek loni v prosinci předčasně opustil vězení, kde si odpykal zhruba polovinu z trestu 4,5 roku odnětí svobody za nehodu způsobenou úmyslně a pod vlivem alkoholu. Soud mu stanovil sedmiletou zkušební dobu.

Kauzy vzniklé po razii na úřadu vlády vedly jen k podmíněným trestům

V souvislosti s razií na úřadu vlády v roce 2013 vznikla kolem tehdejšího premiéra Pera Nečase a jeho manželky Jany Nečasové (tehdy Nagyové) řada kauz, které zaměstnávají soudy dodnes. Týkají se tzv. trafik pro poslance a krácení daně, zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) a lživé výpovědi a také možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). V souvislosti s razií na úřadu vlády policie také zabavila zlato a desítky milionů korun, k zabavenému majetku se poté přihlásil podnikatel Luboš Pašek, obchodní partner lobbisty Romana Janouška.

Pražský vrchní soud nyní v jiném případu, Chambon, který se týká údajného vylákání peněz od zdravotních pojišťoven, rozhodl o odblokování majetku Janouška i Paška. Vzhledem k tomu, že soud v úterý potvrdil osvobození obou mužů, lze předpokládat, že povolil i odblokování majetku. Podle předchozích informací médií přesahuje 145 milionů korun.

Výběr informací o dosavadních výsledcích kauz vzniklých v souvislosti s razií na úřadu vlády:

Petr Nečas – Expremiér byl letos 1. února v souvislosti s případem zneužití VZ nepravomocně odsouzen za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany. Soud mu uložil roční podmínku a peněžitý trest 100.000 korun. Nečas vinu odmítá. U Obvodního soudu pro Prahu 1 čelí s manželkou obžalobě v případu údajného podplacení poslanců ODS.

Jana Nečasová – Někdejší šéfku Nečasova kabinetu a jeho nynější manželku soud potrestal za zneužití vojenského zpravodajství nejvyšším možným podmíněným trestem – tříletou podmínkou s pětiletou zkušební dobou – a také maximálním, tedy desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy. Prezident Miloš Zeman nedávno Nečasové udělil milost, prominul jí zbytek zkušební doby.

– Nečasová stále čelí obžalobě v případu údajného podplacení poslanců ODS.

– Nečasová čelila i obžalobě z krácení daně, policie ji v březnu 2015 obvinila kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, například drahé kabelky, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala. Cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činila 736.000 korun. Nečasová daň později uhradila. Stíhání Nečasové kvůli nezdanění luxusních darů soud loni v říjnu zastavil, protože je už promlčené.

– V případu možného úniku informací z BIS ji justice pravomocně osvobodila.

Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa – Bývalí poslanci ODS, kteří podle obžaloby získali lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Původně byli také stíháni, v jejich případě ale zasáhl v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Stát se pak exposlancům za stíhání a vazbu omluvil, dostali odškodné v rozmezí 507.000 až 847.000 korun.

Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek – Dva bývalí šéfové rozvědky a zpravodajec. V kauze zneužití VZ dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let.

Roman Boček – Někdejšího náměstka ministra zemědělství soud v polovině roku 2020 zprostil obžaloby v kauze tzv. trafik pro poslance.

Ivo Rittig, Tomáš Jindra a David Michal – Lobbistu Rittiga a právníka z kanceláře MSB Legal Michal soud ve věci možného úniku informací z BIS spolu s Nečasovou v listopadu 2019 zprostil obžaloby. Rittigova obchodního partnera Jindru soud obvinění zprostil už dříve.

Luboš Pašek – Podnikatel Pašek se po razii na úřadu vlády přihlásil k zabavenému majetku. Nebyl z ničeho obviněn, ale majetek mu vrácen nebyl. Pražský vrchní soud nyní v kauze Chambon rozhodl ohledně odblokování majetku lobbisty Janouška a Paška. Vzhledem k tomu, že soud v úterý potvrdil osvobození obou mužů, lze předpokládat, že schválil i odblokování majetku. Paškův majetek zajistila policie v červnu 2013. Janouškův majetek – bankovky v české i zahraniční měně, akcie a zlaté cihly – pak zablokovala v březnu 2017 poté, co byl obviněn právě v kauze Chambon.