Vlastnictví zavazuje a v případě odpovědnosti za škodu, způsobenou zřícením budovy nebo její části, to platí absolutně. Vlastník budovy totiž tuto odpovědnost má i přesto, že sám nic nezanedbá a na její údržbu si dokonce najme profesionály a odborníky. K takovému závěru dospěl nedávno Nejvyšší soud (NS), který posuzoval případ ženy, která se zranila při pádu dřevěného schodiště.
Nedobré vzpomínky má pravděpodobně na golfové hřiště v Hluboké nad Vltavou Rakušanka, která sem před pěti lety vyrazila s dalšími členkami svého golfového klubu. Při společném focení se totiž pod nimi zřítilo dřevěné schodiště vedoucí do restaurace uvnitř areálu. Žena utrpěla zranění, které si vyžádalo ošetření v nemocnici. Následně žena uplatnila náhradu způsobené újmy přes 5 tis. Eur.
Policie, která celou událost vyšetřovala, věc odložila. Schodiště bylo sedm let staré, majitel ho udržoval dvakrát ročně speciálním nátěrem, přičemž dva měsíce před událostí dokonce provedl jeho prohlídku najatý specialista na dřevostavby.
Vlhkost a hniloba
Přizvaní znalci uvedli, že k pádu schodiště došlo v důsledku degradace dřeva vlivem vlhkosti, která byla ovlivněna nevhodným konstrukčním uspořádáním. A navíc samotný hnilobný proces a degradace dřeva nebyly pro laiky dlouho pozorovatelné.
Okresní soud žalobu na náhradu způsobené újmy zamítl. Věc posoudil podle § 2924 NOZ jako odpovědnost žalovaného za škodu z provozní činnosti a dospěl k závěru, že provozovatel areálu se této odpovědnosti zprostil.
Petr Dimun