Žalobu pro zmatečnost podalo Hlavní město Praha, neboť mu byl zaslán rozsudek do datové schránky. Zástupci metropole, která byla v případu v pozici žalovaného, uspěli u Nejvyššího soudu (NS). Součástí rozsudku byl totiž geometrický plán vyhotovený jako originál v listinné podobě. V takovém případě nelze datovou schránku použít. Jedinečné dokumenty jako jsou doklady, průkazy, směnky, geometrické plány a technické nákresy nelze nahradit konverzí. O problematice loni rozhodoval senát Nejvyššího soudu, kolegium rozhoduje o zařazení rozhodnutí do Zelené sbírky rozhodnutí a stanovisek.
Rozhodnutí z dubna roku 2022 bylo předmětem jednání občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu v prosinci 2022. Kolegium Nejvyššího soudu z něho schválilo právní větu: „Rozsudek, jehož nedílnou součástí je geometrický plán vyhotovený jako originál v listinné podobě, nelze doručit prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky, neboť to jeho povaha neumožňuje.“
Stejně se v minulosti vyjádřil i Nejvyšší správní soud.
Úplný text rozhodnutí je zde. Plán byl zaslán do datové schránky, proto nebyl doručen Jak vyplývá z rozhodnutí Nejvyššího soudu, v původním případu šlo o žalobu dvou fyzických osob proti České republice, Státnímu pozemkovému úřadu, Hlavnímu městu Praze, Technické správě komunikací a Městské části Praha 6. Proti zamítnutí odvolání pro opožděné podání v tomto sporu podalo Hlavní město Praha u Městského soudu v Praze žalobu pro zmatečnost. Město argumentovalo, že naopak podalo odvolání před uplynutím lhůty, neboť rozsudek mu přišel do datové schránky spolu s geometrickým plánem a nebyl proto ve skutečnosti řádně doručen. „Uvedl (žalovaný), že mu rozsudek nebyl řádně doručen, když byl zaslán…
Irena Válová