Kárný senát Nejvyššího správního soudu snížil Daně Koptišové z Okresního státního zastupitelství v Českých Budějovicích plat o 30 procent na jeden rok. Vypracovala protokol o podání trestního oznámení, který neodpovídal skutečnosti a opatřila jej falešnými podpisy. Důvody kárnému senátu neosvětlila, dnešního jednání se neúčastnila. V písemném vyjádření projevila lítost, označila to za nedbalostní pochybení.
Podle předsedy kárného senátu Petra Mikeše o pouhou nedbalost nešlo. Kárný senát zvažoval i odvolání Koptišové z funkce, nakonec vzhledem k její dlouhé a dosud bezproblémové praxi rozhodl jen o srážce z platu. Koptišové letos bude 70 let, jako státní zástupkyně tak musí skončit nejpozději k 31. prosinci. „Jde o mimořádně závažné pochybení. Protokol o podání trestního oznámení je důležitý podklad pro další úkony trestního řízení,“ řekl Mikeš.
Koptišová podle něj poškodila pověst státního zastupitelství, jeho důvěryhodnost a víru veřejnosti v odborný a správný přístup. Lidé si podle Mikeše musí být jisti tím, že když se dostaví a podají nějaké oznámení, bude protokol odpovídat skutečnosti. V tom, který zpětně sepsala Koptišová, ale podle Mikeše „nesedělo téměř nic“.
Podle nadřízených Koptišová loni 16. března přijala ústní oznámení občana, o němž si učinila jen osobní poznámky. O den později vyhotovila protokol o podání trestního oznámení, podle kterého oznámení přijala až 17. března a oznamovatele poučila o jeho právech. Následně podle kárné žaloby protokol opatřila nejen svým podpisem, ale i nepravým podpisem oznamovatele a zapisovatelky a zpětně nechala dokument zaevidovat.
Zkušená žalobkyně
Dnes u soudu jako svědkové vypovídali jak oznamovatel, tak bývalá zapisovatelka. Zapisovatelka uvedla, že se rozhovoru státní zástupkyně s oznamovatelem vůbec neúčastnila a nevěděla o něm. Dozvěděla se o věci tak, že byla na chodbě osočena svojí tehdejší kolegyní, že si osvojila jinou spisovou značku a vedla pod ní zmíněné trestní oznámení. Zpochybnila tak obhajobu Koptišové z písemného podání, že by jí v den, kdy měla přijmout podání, odmítla z důvodu pracovního vytížení zapisovat.
Ani oznamovatel podle svých slov nic nepodepisoval, ani nebyl řádně poučen. Okresní státní zástupce Ivo Dvořák dnes u kárného senátu zdůraznil, že Koptišová je zkušená státní zástupkyně, která nikdy nebyla kárně žalovaná, nedostala ani žádnou výtku. „Její práce po celou kariéru vykazovala dobrou, pečlivou úroveň. Na sklonku kariéry se dopustila jednání, které samozřejmě nelze bagatelizovat,“ uvedl Dvořák. S Koptišovou se původně dohodl na pětiprocentní srážce platu na pět měsíců. Kárný senát ale tuto dohodu odmítl schválit, postih považoval za nepřiměřeně mírný.
Mohlo by vás zajímat
Hrozilo odvolání
Koptišové přitom reálně hrozilo i odvolání z funkce, kárný senát o tom podle vyjádření jeho předsedy Mikeše velmi vážně uvažoval. Nakonec se přiklonil k peněžité sankci, která sníží plat státní zástupkyně o 30 procent po celý rok, kdy ještě bude ve funkci. Kárný senát přihlédl k dosavadní kárné bezúhonnosti státní zástupkyně, která započala kariéru v soustavě již v roce 1977 a poměrně dlouhou dobu také působila jako náměstkyně, a také k tomu, že následkem jejího jednání nebyl nakonec zmařen žádný úkon orgánů činných v trestním řízení.
Jednání kárného senátu o dohodě o kárném opatření a provinění v nepřítomnosti kárně žalované osoby je novinkou. Kárný senát se tak dnes musel vyrovnat s tím, že trestní řád to neumožňuje. Podle senátu to ale v případě kárného řízení možné je, neboť trestní řád se použije pro účely kárného řízení toliko přiměřeně a pak zákon o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a exekutorů nerozlišuje mezi veřejným zasedáním a hlavním líčením, operuje pouze s termínem „jednání“. Zároveň taková nepřítomnost kárně obviněného musí vést podle dnes vysloveného názoru kárného senátu k tomu, že dohodu uzavřít nelze, neboť nelze osvědčit zákonné předpoklady pro její uzavření.
Petr Dimun