Sjezd ukrajinských soudců dnes zvolil posledního z osmi nových členů do důležitého orgánu, který má na starosti dohled nad soudy. Podle odborníků i vládních činitelů jde o klíčový krok pro chystanou reformu soudnictví v zemi, která usiluje o členství v Evropské unii. Informovala o tom agentura Reuters.
EU uvedla reformu ukrajinského soudnictví jako jedno z hlavních doporučení, když Kyjevu loni v červnu – čtyři měsíce po začátku ruské invaze – přiznala status kandidátské země.
Volba nových členů ukrajinské Nejvyšší soudcovské rady (VSP) znamená, že tento orgán může pokračovat v práci, která zahrnuje jmenování, odvolávání a trestání soudců. Aby byla rada usnášeníschopná, musí být obsazeno alespoň osm z celkových 15 míst v tomto orgánu.
„Těšíme se na to, že reformovaná VSP předvede vládu práva a integritu v praxi,“ uvedl na twitteru velvyslanec EU na Ukrajině Matti Maasikas.
Ukrajinský parlament podle svého předsedy Ruslana Stefančuka přijal již všechny právní předpisy požadované Evropskou unií pro zahájení přístupových rozhovorů s Kyjevem. Očekává se však, že uvedení těchto zákonů do praxe bude stejně jako dosažení samotného členství v EU během na dlouhou trať. Podle některých pozorovatelů jsou mocné zájmy připraveny brzdit unií požadované reformy, zejména pak v soudnictví.
Mohlo by vás zajímat
Nevládní organizace DEJURE Foundation, která se zabývá reformou ukrajinského soudnictví, ve svém dnešním prohlášení vyjádřila pochybnosti nad kvalitou osmi nově vybraných členů Nejvyšší soudcovské rady. Otázky podle ní vyvstávají zejména v souvislosti s novým členem rady Serhijem Burlakovem a jeho vazbami na Rusko.
„(Soudci) prokázali svou nepřipravenost ke skutečným změnám v soudním systému,“ uvedla organizace. „Nový tým budeme hodnotit podle jeho rozhodnutí, nová VSP má šanci rozptýlit pochybnosti veřejnosti“.