Obžalobu za znásilnění doručoval Ukrajinci český soud poštou na Ukrajinu mimo justiční orgány. To je v rozporu s mezinárodní úmluvou. Ukrajinec bez víza, majetku a kontaktů byl v ČR propuštěn z vazby, obdržel výjezdní příkaz a musel vycestovat domů na Ukrajinu. Soud ho začal stíhat jako uprchlého. Procesní chyby jsou tak významné, že není možné je ignorovat, uvedl Nejvyšší soud s vědomím, že v nové situaci se proces nemusí vůbec uskutečnit. Přímé doručování na Ukrajinu je nepřípustné.
Ukrajinec bez legálního pobytu měl v roce 2019 znásilnit opilou ženu v metru. Za to byl v ČR odsouzen v nepřítomnosti ke třem letům vězení s ostrahou. Letos v březnu uznal Nejvyšší soud dovolací důvody a nařídil nalézacímu soudu případ znovu projednat a rozhodnout.
„Nejvyšší soud si je pochopitelně vědom současné situace na území Ukrajiny, která zásadním způsobem brání běžnému postupu justičních orgánů tohoto státu. Vytýkaná procesní pochybení nalézacího i odvolacího soudu, která předcházela vydání jejich meritorních rozhodnutí, jsou ale natolik významná a zásadní, že je nebylo možné ignorovat, a to i při vědomí, že to může znamenat nemožnost projednat a rozhodnout věc obviněného v dohledné době,“ uvedl Nejvyšší soud v závěru usnesení.
Dne 15. prosince 2022 schválilo na svém zasedání trestní kolegium Nejvyššího soudu z předmětného případu právní věty. Podle první nelze návrat domů bez dalšího považovat za vyhýbání se trestnímu řízení. Podle druhé právní věty, pokud soudy doručovaly obžalovanému v rozporu se zákonem, nemohly vyvodit závěr, že proti němu lze konat řízení jako proti uprchlému.
Irena Válová