Za uplynulý rok udělaly ministerstvo spravedlnosti i vláda významný posun při prosazování protikorupčních návrhů. Resort tak pro reagoval na zprávu mezinárodní neziskové organizace Transparency International (TI), která dnes zveřejnila celosvětový index vnímání korupce za loňský rok. Česká republika se v něm umístila na 41. příčce ze 180 hodnocených zemí.
Česko získalo 56 bodů ze 100 možných. Meziročně se sice jedná o dvoubodové zlepšení, stále ale Česká republika zaostává o osm bodů za průměrem Evropské unie.
„Ministerstvo spravedlnosti při prosazování protikorupční agendy za uplynulý rok udělalo významný krok a fakta, tj. zmíněné navržené zákony – o lobbování, ochraně oznamovatelů, státním zastupitelství… hovoří jasně,“ uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.
Vláda za první rok svého působení do Sněmovny poslala do Sněmovny například návrh zákona o ochraně oznamovatelů, podle ministerstva díky němu budou chráněny osoby, které oznámí protiprávní jednání včetně korupce. Česká kancelář TI ovšem návrh považuje za „stín skutečně efektivního řešení“. Původní předlohu žádali upravit také koaliční Piráti. Ministerstvo kritiku nevnímá jako důvodnou, ve Sněmovně se nad zákonem ale ještě povede diskuse.
Za další důležité návrhy resort označil zákon o lobbování, který by měla v příštích několika měsících projednat vláda, a novelu zákona o státním zastupitelství. Ta zavádí časově omezený mandát nejvyššího státního zástupce. Původní návrh ministerstva neobsahoval navzdory programovému prohlášení vlády jasně stanovená pravidla, za jakých může vláda šéfa žalobců odvolat. Kritizovali to jak státní zástupci, tak například i Piráti.
Mohlo by vás zajímat
„Tady došlo k úpravě zákona v souladu s mezinárodními trendy a na základě dohody koaličních stran. S výsledkem budou myslím nakonec spokojené všechny strany,“ řekl v pondělí po schůzce s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem premiér Petr Fiala (oba ODS). Česká kancelář TI chystanou novelu kritizovala.
Řepka dále poznamenal, že se za vlády Spolu a Pirátů se STAN začala opět aktivně scházet Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí i její pracovní komise. „Vláda taktéž své protikorupční priority a mezinárodní protikorupční závazky sumarizovala do návrhu Vládní koncepce boje proti korupci na léta 2023 až 2026, u které probíhá vypořádání připomínek,“ uvedl.
Ministr pro legislativu a předseda vládní rady Michal Šalomoun (za Piráty) ocenil, že se do konce roku konaly dvě schůze rady k projednání zákonů o ochraně oznamovatelů a o státních zástupcích. „Úspěch vidím v tom, že poslanci navrhli rozšířit působnost zákona vedle trestných činů také o přestupky a anonymní oznámení, což byly i návrhy protikorupční rady,“ uvedl v dnešní tiskové zprávě k prvnímu jmenovanému návrhu. U druhého ocenil, že budou zpřesněny podmínky, za kterých bude možné odvolat nejvyššího státního zástupce, a nemohla tak vláda učinit bez udání důvodu.
Šalomoun chce, aby se vládní rada scházela letos častěji než dříve, kdy to bylo dvakrát ročně. Očekává v ní diskusi o zákonu o lobbingu, změně zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a věcném záměru zákona o řízení a kontrole veřejných financí. „Zároveň bychom v radě rádi tento rok vyhodnotili závěry mezinárodní srovnávací studie ke střetu zájmů a na jejím základě identifikovali problémy v současném českém zákoně,“ dodal ministr.
Podle české kanceláře TI Česku chybí dlouhodobá strategie omezování korupce. Fialova vláda v tomto ohledu žádnou výraznou změnu nepřinesla, míní. Většinu protikorupčních zákonů za poslední desetiletí podle ní zákonodárci schválili zejména díky evropské legislativě a tlaku mezinárodních organizací. Za zklamání označil ředitel TI ČR Ondřej Kopečný i přístup vládních stran ke korupčním aférám týkajících se jejich členů.