Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost muže z Prahy, který neúspěšně zpochybnil dočasné zablokování některých českých webů po loňském vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Důvodem zablokování, které trvalo čtvrt roku, byla obava z šíření dezinformací. Muž podal žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, směřovala proti vládě, ministerstvu obrany, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Bezpečnostní informační službě. Městský soud v Praze loni v červnu žalobu odmítl, nyní je rozhodnutí definitivní. Rozsudek NSS je zpřístupněný na úřední desce.
Městský soud argumentoval ve svém rozhodnutí například tím, že stát sporné weby sám nezablokoval, pouze k tomu vyzval provozovatele internetových služeb a operátory, což prý nelze pokládat za nezákonný zásah státního orgánu. Podle mužovy kasační stížnosti však i stanovisko, žádost nebo instrukce vlády, jakožto ústředního orgánu veřejné moci, může být nezákonným zásahem.
NSS nenašel důvod ke změně rozhodnutí. „Pouze za situace, kdy by správní orgány zavazovaly třetí osoby k určitému postupu, by soud mohl seznat, že se jedná o akt veřejné správy směřující proti jednotlivci, který je způsobilý zasáhnout sféru jeho práv a povinností. Tak tomu však v posuzovaném případě nebylo,“ stojí v rozsudku.
Městský soud poukazoval také na to, že pisatel žaloby nebyl provozovatelem zablokovaných webů, dovolával se pouze možnosti čerpat z nich informace. Podle městského soudu ale neexistuje veřejné subjektivní právo jednotlivce na přijímání informací z konkrétního webu.
„I při respektování ústavním pořádkem zaručeného práva na informace, jakožto odrazu svobody projevu, nelze obecně dovodit veřejné subjektivní právo jednotlivce na přijímání informací z konkrétní internetové stránky,“ souhlasil NSS.
Vláda loni 25. února, den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, schválila usnesení, které se týkalo hybridního působení proti zájmům Česka. „Vláda vyzývá všechny relevantní subjekty k přijetí potřebných opatření vedoucích k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatelstva České republiky směrem k ospravedlnění a schvalování aktuální ruské vojenské agrese vůči Ukrajině,“ stálo v usnesení.
Sdružení CZ.NIC zablokovalo v ten samý den weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. V květnu pak sdružení většinu webů zase odblokovalo.
(čtk)