Izraelská justice se hromadně bouří proti reformě soudnictví, kterou chce prosadit nová pravicová vláda Benjamina Netanjahua. Desítky bývalých generálních prokurátorů a šéfů soudů podepsaly otevřený dopis, který návrh kritizuje jako „snahu rozbořit justiční systém“. Před budovami soudů po celém Izraeli dnes demonstrovaly stovky právníků, soudy v rámci protestu na hodinu zastavily práci, napsal deník Haarec.
„V plánu je změnit metodu jmenování soudců, což by změnilo Nejvyšší soud z nezávislé instituce, která rozhoduje beze strachu a bez předpojatosti, v kvazipolitickou instituci, která bude čelit podezření, že právo využívá ve prospěch vlády,“ stojí v dopise, který podepsalo i sedm bývalých generálních prokurátorů nebo někdejší předsedové Nejvyššího soudu Aharon Barak a Dorit Bejnišová. Podle nich krok vlády soudní systém nezlepší, spíš by ho mohl rozložit.
S návrhem reformy, která patří k hlavním prioritám nové vlády, přišel ministr spravedlnosti Jariv Levin. Podle něj by 120členný parlament, neboli Kneset, měl nově pravomoc přehlasovat rozhodnutí Nejvyššího soudu prostou většinou 61 hlasů. Levin rovněž navrhuje, aby politici hráli větší roli při jmenování soudců.
Kritici upozorňují, že změny fungování Nejvyššího soudu jsou výhodné i pro samotného premiéra, který čelí obžalobě z korupce. Obvinění se týkají tří na sobě nezávislých případů, v nichž jde mimo jiné o ovlivňování vlastníků médií a přijímání štědrých darů výměnou za politické výhody. Netanjahu vinu odmítá, v případě odsouzení mu hrozí dlouhé vězení.
(čtk)