Ústavní soud (ÚS) přezkoumá verdikt, kvůli kterému nelze na serveru Ulož.to vyhledat a stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Obdržel stížnost společnosti petacloud, což je nový název akciové společnosti Uloz.to cloud, která figurovala v původním řízení. Loňské rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, jedno z nejdůležitějších k autorským právům na internetu, letos potvrdil také Nejvyšší soud. Podání ústavní stížnosti je patrné z justičních databází. Provozovatelé serveru už dříve označili verdikt za hrozbu pro svobodný internet.
Žalobu podávala organizace Dilia, která zastupuje autory a další nositele autorských práv. Verdikt se kromě Pelíšků týkal snímků Kobry a užovky, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a pohádek S Čerty nejsou žerty a Obušku, z pytle ven. Server pro nahrávání, sdílení a stahování souborů Ulož.to musel zajistit, aby veřejnost nemohla vyhledat, a tudíž ani stáhnout, soubory s názvy těchto filmů v konkrétních formátech, například avi nebo mp4.
Agentura chtěla dosáhnout ještě výraznějšího omezení činnosti serveru, který podle Dilie umožňuje svým uživatelům systematicky porušovat autorská práva k filmům, hudbě i dalším dílům. Vrchní soud ale ve svém rozhodnutí zdůraznil, že povinnost omezit vyhledávání a stahování lze i do budoucna uložit jen u konkrétních děl, kde se prokáže porušování autorských práv. Server totiž těžko může paušálně kontrolovat obsah všech souborů, které tam uživatelé vloží.
Podle Nejvyššího soudu je úvaha vrchního soudu správná. Ulož.to se podle rozsudku liší od „pirátských“ platforem typu The Pirate Bay. Nenese tak přímou zodpovědnost za porušováni autorských práv některými uživateli, a to i vzhledem k tomu, že po upozornění závadné soubory maže. Na druhou stranu, v odůvodněných případech lze serveru uložit, aby službu v určitém „závadném rozsahu“ přestal poskytovat.
Hlavním posláním Ulož.to je podle provozovatelů snadné sdílení větších i menších souborů. Když se v tuto chvíli uživatel pokusí najít film Pelíšky, objeví se oznámení, že vyhledávání některých klíčových slov bylo zcenzurováno rozhodnutím soudu. Následuje informace, že firma sice rozhodnutí respektuje, ale „bude bojovat proti cenzuře všemi dostupnými prostředky nejen českého práva“.
Pelíšky natočil režisér Jan Hřebejk – jeho předchozí film Šakalí léta i následující snímek Musíme si pomáhat k dnešku vyhledávat i stahovat lze.
(čtk)