Bývalý premiér Petr Nečas a jeho manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) opět odmítli vinu v případu takzvaných trafik pro poslance ODS. Kauzu začal dnes podruhé projednávat Obvodní soud pro Prahu 1, který manžele a jejich spoluobžalovaného, někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka v polovině roku 2020 zprostil obžaloby. Odvolací senát však jeho verdikt loni v září zrušil. Trojice je stíhána pro podplacení, za což hrozí až šestileté tresty vězení.
Nečasová se původně u soudu zodpovídala také z nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Toto stíhání však soud v říjnu zastavil, protože je již promlčené. Podle předsedkyně trestního senátu Anežky Pudilové je rozhodnutí pravomocné.
„V žádném případě není pravda, že byla vedena nějaká konspirativní jednání,“ uvedl Nečas. Podle bývalého premiéra jsou některá politická jednání veřejná a některá jsou neveřejná. „To je naprosto standardní součástí politiky,“ prohlásil. Popsal, že hledal po neschválení vládního daňového balíčku v roce 2012 širší shodu mezi poslanci ODS. Boček ani Nečasová se podle něj jednání neúčastnili, pouze mu je pomohli zprostředkovat.
Někdejší předseda vlády také uvedl, že by údajně nabízené pozice nepřinesly poslancům žádný prospěch. Jejich poslanecké platy byly podle něj výrazně vyšší. „Z hlediska politického vlivu a společenského postavení se žádná pozice nevyrovnala poslanecké,“ řekl. Dodal, že ani neměl vliv na obsazování postů ve firmách s podílem státu.
„Chtěla bych opět zdůraznit, že jsem nevinná,“ prohlásila Nečasová. Poté odmítla dále vypovídat. Odkázala na velmi stručnou výpověď u prvního hlavního líčení, kterou soudkyně přečetla. Také Boček plně odkázal na to, co uvedl dříve. Nečasová i Boček se po svých vyjádřeních z dalšího jednání soudu omluvili. I v příštích dnech se bude kauza projednávat bez jejich přítomnosti. Nečas se hlavního líčení účastnit chce.
Mohlo by vás zajímat
Obžaloba tvrdí, že Nečas, tehdejší šéfka jeho kabinetu Nagyová (nyní Nečasová) a Boček slíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu. Kauza trafik přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.
Obvodní soud v srpnu 2020 zprostil viny z podplácení Nečase, jeho ženu i někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Podle verdiktu se nepodařilo prokázat, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec stal. Prvoinstanční soud v případu nepřipustil jako důkaz odposlechy. Obvodní soud tehdy zároveň zastavil stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Státní zástupce se proti oběma rozhodnutím na místě odvolal a pražský městský soud zrušil rozsudek a případ vrátil k novému projednání. Po výměně soudkyně obžalovaní odmítli, aby se v novém kole procesu pouze četly staré výpovědi svědků.
Soudkyně odpoledne přehrála některé z odposlechů, které dřívější senát nepřipustil, a přečetla SMS zprávy z telefonů obžalovaných. Podle Nečase v nich nezaznělo nic, co by vyvracelo jeho výpověď.