Včera skončilo připomínkování návrhu se zdánlivě poetickým názvem Teze pro změnu liniového zákona za účelem podpory klimatu a energetické bezpečnosti ČR. Ekologické organizace varují, že se za ním skrývá výrazné omezení práva veřejnosti připomínkovat chystanou stavbu nejen jaderných bloků, ale také úložiště jaderného paliva, dolů či linek velmi vysokého napětí.
Předkladatel návrhu, tedy ministerstvo průmyslu a obchodu, hovoří o vytvoření vhodných legislativních podmínek pro umisťování, povolování a provozování staveb nízkouhlíkových elektráren včetně souvisejících záměrů. „Povolovací režim pro velké a složité stavby orientované na naplňování cílů České republiky na dosažení klimaticko-energetických cílů je podle stávající právní úpravy složitý a zdlouhavý. Cílem je tedy současně tento proces zjednodušit a zrychlit,“ tvrdí autoři návrhu, který má Ekonomický deník k dispozici.
Mezi konkrétními návrhy je dále zmíněna možnost zkrácení lhůty pro podání vyjádření v povolovacím řízení na 10 dní, hovoří se tu také o omezeném zapojení ekologických spolků či zamezení možnosti napadnout výsledek posouzení EIA soudně či námitkou podjatosti. Kladné stanovisko v řízení EIA nebude možné přezkoumat, naopak u záporného stanoviska by tato možnost zůstala zachována.
Pro malé modulární reaktory může být využit institut rámcového povolení a „podrobnosti“ budou součástí povolovacích procesů dle atomového zákona. Tato řízení vedené Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zůstanou nadále neveřejná a jediným účastníkem řízení bude žadatel, tedy investor.
Ekologové hovoří o návratu před rok 1989
Podobné návrhy rozzuřily zástupce ekologických organizací. Vadí jim, že nejkomplikovanější stavby typu jaderných elektráren, které si zaslouží pečlivé posuzování a vyhodnocení všech dopadů, mají být povolovány rychle a bez možnosti odvolání. Takové uvolnění pravidel pro povolování je podle ekologických organizací nepřijatelné a připomíná jim návrat před rok 1989.
Kromě zkrácení všech lhůt pro vyjádření a zrušení možnosti odvolat se prý návrh obsahuje také další nepřijatelné zásahy. Třeba omezení vlastnických práv formou uvalení věcného břemene nebo rozsáhlého vyvlastnění. Předložený návrh prý navíc nerespektuje závazky, které pro Českou republiku vyplývají z pravidel Evropské unie a mezinárodních úmluv.
„Pod záminkou energetické bezpečnosti mají složité a rizikové projekty získat ten nejsnazší způsob schvalování. Povolit nový jaderný reaktor má být mnohem jednodušší než povolit výstavbu bytového domu nebo sportoviště, a to bez ohledu na ochranu práv dotčených obyvatel, životního prostředí, nebo třeba dědictví historie,“ upozornil Edvard Sequens, vedoucí energetických projektů sdružení Calla.
„Česko zaostalo v obnovitelných zdrojích a proto potřebuje odstranit bariéry pro jejich rozvoj, aby bylo povolování rychlé, transparentní, a samozřejmě v souladu se zájmy ochrany přírody. Jakkoliv ministerstvo průmyslu přichází i aktuálně s rozumnými návrhy na rozvoj obnovitelných zdrojů, tyto teze jsou – s prominutím – úlet,“ doplnil vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.
David Tramba, Ekonomický deník