Případ dvanáct let trvajícího nezákonného trestního stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové je „ostudou bez přívlastků“. „Nejsme ale horší, než zbytek Evropy,“ řekl o stavu justice na sněmu Soudcovské unie předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka. Podobné případy se podle něj stávají i v zemích, které považujeme za etalon právního státu. Sám o sobě řekl, že o etice kolegům kázat nebude, neboť je sám hříšníkem a bude jím i nadále.
Ministerstvo spravedlnosti se nedávno Parkanové omluvilo za nezákonné stíhání a odškodnilo jí částkou 1,6 milionu korun. Při posuzování výše odškodnění úředníci konstatovali, že se jednalo o „masivní zásah do osobní a pracovní sféry žadatelky“.
Šimka také zmínil délku soudního řízení ve věci pádu mostu ve Studénce. Neštěstí se stalo v roce 2008 a teprve letos v září padlo pravomocné rozhodnutí.
Upozornil ale, že i v zemích, které považujeme za symboly právního státu, dochází k podobně dlouhým řízením. Zmínil například kauzu Mostecké uhelné společnosti, do které výrazně vstoupila švýcarská justice. Případ začaly švýcarské orgány řešit v roce 2005 a teprve letos byli někteří aktéři pravomocně odsouzeni. Další případ extrémně dlouhého řízení je podle něj případ požáru lanovky v rakouském horském středisku Kaprun v roce 2000.
Šimka zdůraznil, že podle hodnocení Evropské unie Justice scoreboard je Česká republika na sedmé příčce v Evropské unii co se týče rychlosti civilního soudního řízení na prvním stupni. V některých ukazatelích máme ještě lepší výsledky. „Mám pocit, že česká justice nefunguje špatně. Buďme na ni hrdí,“ uvedl s tím, že tuzemská justice je také poměrně nenákladná. Z každé vydělané tisícikoruny za ni občan zaplatí zhruba tři koruny.
Šimka by tuzemské justici ale vytkl vysoký počet vězňů, kterých je více než 19 tisíc. „Za námi jsou i chudší státy. Zavíráme příliš mnoho lidí na příliš dlouhou dobu,“ řekl předseda NSS. Podle něj ČR není kriminální stát, ale neví si rady s trestní politikou.
Mohlo by vás zajímat
Hlavními tématy dvoudenního sněmu Soudcovské unie v Táboře byly platy pracovníků v justici nebo způsob výběru nových soudců.
Eva Paseková, Petr Dimun