Povolební změny ve vedení radnic nejsou samy o sobě spravedlivým důvodem, který by umožňoval novému vedení obce ukončit jednání o smlouvách, které bylo vedeno předchozí reprezentací. K takovému závěru dospěl Nejvyšší soud (NS), když zamítl dovolání města Vysoké Mýto ve sporu s firmou B. Braun Avitum. Firmě tak muselo město vyplatit odškodnění za neoprávněné ukončení jednání o pronájmu nebytových prostor v místní nemocnici.

V současné době dochází či dojde v mnoha obcích a městech ke změně vedení, a to v souvislosti s výsledky nedávných komunálních voleb. Změna politické reprezentace však sama o sobě nemůže být důvodem, aby byla ukončena jednání o kontraktech, která byla započata ještě za předchozího vedení obce. Ukazuje to případ města Vysoké Mýto, které minulý rok pravomocně prohrálo spor s firmou B. Braun Avitum, když neuspělo s dovoláním u NS. Město žalovala firma právě proto, že z jejího důvodu bezdůvodně ukončilo roční jednání o uzavření smlouvy o pronájmu prostor pro provoz dialýzy v místní nemocnici. Změna v přístupu města nastala právě po komunálních volbách, kdy se změnil starosta a část rady města.

Vedení Vysokého Mýta vedlo s firmou jednání od jara 2014, kdy se B. Braun jako jediný přihlásil do městem vyhlášeného řízení. Tehdejší rada následně konstatovala záměr prostory firmě pronajmout a jednat o uzavření smlouvy. Na podzim 2014 byl schválen text nájemní smlouvy, kroky k jejímu uzavření pak byly činěny ještě po proběhlých komunálních volbách v říjnu téhož roku.