V roce 2021 pokračoval nárůst nestability a nepředvídatelnosti vývoje ve světě. Rozložení mocenských sil prošlo turbulentním vývojem, který jednoznačně směřuje k dosud obtížně odhadnutelné multipolaritě. Ve výroční zprávě za loňský rok to uvedlo Vojenské zpravodajství (VZ).
Podle zpravodajců se reálná hrozba velkého vojenského konfliktu stala vyústěním ignorování a popírání přístupů, které dříve efektivně umožňovaly, aby se svět vojenskému konfliktu vyhnul. „Absence reálných zkušeností a poučení z konfliktu velkého rozsahu vedla k formování iracionálních pohledů, přístupů a k přijímání chybných rozhodnutí, která po dlouhém období relativního globálního míru směřovala k otevřené vojenské konfrontaci,“ uvedlo VZ. Mezi mocenskými aktéry se podle něj stala vojenská konfrontace společně s hrozbami nátlakem, silou nebo i použitím zbraní hromadného ničení součástí komunikace. „Nahradila tolik potřebný dialog a chápání nutnosti kompromisu jako jediné možné cesty k dosažení globální stability a míru mezi zeměmi s různým společenským zřízením,“ dodali zpravodajci.
Rozložení mocenských sil ve světě podle nich jednoznačně směřuje k obtížně odhadnutelné multipolaritě. „Globální i regionální hráči se proto snaží a velmi intenzivně budou snažit o vymezení svých pozic, sfér vlivu a naplnění deklarovaných i zcela skrytých ambicí a aspirací,“ uvedli. Poznamenali, že hodnoty, přístupy a řešení prosazované západními státy již nejsou chápány jako univerzální a nejsou ani v globálním měřítku akceptovány. „Zpochybňování západní dominance vede k formování konfliktního prostředí a určuje i způsob komunikace, která je velmi často založena výhradně na ideových a ideologických východiscích, nikoli na věcně odůvodněných argumentech a znalostech reálného prostředí,“ doplnili.
VZ ve výroční zprávě upozorňuje na nově vznikající přelomové technologie (Emerging And Disruptive Technologies – EDT), které mohou zcela změnit podobu, intenzitu a potenciální dopady budoucího velkého konfliktu. Jde například o kosmické technologie, umělou inteligenci, autonomní zbraňové systémy, pokročilou analýzu velkých dat nebo hypersonické zbraně. Hyperzvukové autonomní systémy ovládané umělou inteligencí se mohou podle VZ stát nikoli prostředkem světové bezpečnosti, ale v krajním případě její přímou hrozbou. „Zásadními otázkami je, zda západní společnost bude nadále reálně schopna v probíhajících závodech o jejich vývoj a výrobu úspěšně soutěžit, zajistit si je a zda bude schopna je v případě potřeby včas, v dostatečném počtu a současně i efektivně nasadit,“ varuje VZ.