Korupce je podle šéfky komise jedním z nedůsledně řešených problémů Foto: Evropská komise

von der Leyenová: Komise bude dále trvat na ochraně právního státu, nezávislosti soudnictví

Evropská komise představí nová pravidla pro boj s korupcí, kterou by se země Evropské unie měly snažit vymýtit. Ve svém dnešním projevu vymezujícím priority unijní exekutivy na nadcházející rok to řekla šéfka komise Ursula von der Leyenová. Slíbila také lepší ochranu demokracie a důsledný dohled nad právním státem a přístupu k financím z unijního rozpočtu.

Korupce je podle šéfky komise jedním z nedůsledně řešených problémů, ať již má podobu podezřelých společností zneužívajících veřejné peníze nebo mimounijních agentů snažících se ovlivnit politický systém členských zemí.

„Chceme-li působit důvěryhodně, když žádáme kandidátské země, aby posílily své demokracie, musíme vymýtit korupci také u nás doma,“ poznamenala von der Leyenová ve výročním vystoupením v Evropském parlamentu.

Komise podle ní v následujícím roce předloží aktualizaci právního rámce pro boj s korupcí. Zpřísnit chce normy týkající se porušení zákona, jako je nezákonné obohacování, obchodování s vlivem a zneužití pravomoci, řekla. Korupci by ale podle ní měla EU důsledněji postihovat i ve světě, proto komise navrhne její zařazení do celosvětového systému unijních sankcí.

Unijní exekutiva předloží také balíček návrhů na ochranu demokracie ve světě. Ten by měl přispět k odhalování skrytého zahraničního vlivu a pochybného financování, řekla von der Leyenová.

Komise bude dále trvat na ochraně právního státu, nezávislosti soudnictví a chránit rozpočet EU prostřednictvím pravidel podmiňujícím čerpání z něj dodržováním těchto hodnot. Někteří europoslanci přitom EK kritizují za to, že se podle nich chystá ustoupit Polsku v dlouhodobém sporu o nezávislost tamní justice a umožnit Varšavě přístup k miliardám eur z mimořádného fondu obnovy.

(čtk)