Expremiér Andrej Babiš Foto: Hnutí ANO

Soud už nebude na proces v kauze Čapího hnízda vydávat vstupenky

Zájemci z řad veřejnosti, kteří se budou chtít příští týden zúčastnit pokračování procesu v kauze Čapího hnízda, se nebudou muset prokazovat vstupenkami. Pražský městský soud se rozhodl, že je již vydávat nebude. Diváci budou mít k dispozici 80 míst v jednací síni. Pokud by kapacita nedostačovala, soudce je vpustí i na balkon s dalšími 36 místy. ČTK o tom dnes informoval mluvčí soudu Adam Wenig.

Hlavní líčení, v němž čelí obžalobě expremiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová, bude pokračovat od pondělí do pátku s výjimkou středečního státního svátku. Soudce Jan Šott si pozval řadu svědků včetně například finanční ředitelky holdingu Agrofert.

„V uvedeném týdnu nedojde k vydávání vstupenek, médiím však bude umožněna akreditace. Pokud by kapacita jednací síně neumožňovala účast všech osob z řad veřejnosti, situace bude řešena předsedou senátu na místě,“ popsal Wenig.

Novináři mohou o akreditaci požádat e-mailem do tohoto čtvrtka. Nadále platí, že každá redakce má nárok na jedno vyhrazené místo v jednací síni. Nic se nemění ani na tom, že natáčení či fotografování bude možné pouze před začátkem hlavního líčení a že není povolený zvukový přenos z jednání, pouze záznam například na diktafony.

V minulém týdnu, kdy proces za účasti šéfa opozičního hnutí ANO Babiše začal, bylo do soudní síně možné vstoupit jen po předložení vstupenky. Ty soud vydával zvlášť před každým jednacím dnem. Veřejnost měla největší zájem o první den, kdy státní zástupce četl obžalobu a vypovídali oba obžalovaní, a o pátek, kdy svědčil expremiérův syn Andrej. I tak se ale všichni zájemci do síně vešli a nebylo nutné otevírat i balkon.

Obžaloba uvádí, že expremiér Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Babiš i Nagyová, která úspěšnou žádost o dotaci podala, vinu odmítají. Hrozí jim až desetileté vězení, státní zástupce jim v obžalobě navrhl podmíněné a peněžité tresty.

(čtk)