Právníci v Anglii a Walesu, kteří se specializují na trestní právo, dnes zahájili časově neomezenou stávku za růst odměn a lepší pracovní podmínky. Protest organizuje sdružení Criminal Bar Association (CBA), jehož členy je asi 2400 právníků. Dnešní stávka je vyústěním sporů a menších protestních akcí, které začaly už na jaře, uvádí stanice BBC.
Stávku zahájili právníci nebo státní zástupci, kteří projednávají případy u soudů. V britském právním systému se nazývají barristers. Kromě toho existují také solicitors, kteří jako právní zástupci svým klientům radí mimo soud.
Barristers opakovaně stávkovali už ke konci června, kdy nepřijímali nové případy. CBA požaduje zvýšení platů o 25 procent pro obhájce, kteří jsou obžalovaným přiděleni soudem. Ministerstvo spravedlnosti ohlásilo zvýšení o 15 procent od konce září. To ale CBA odmítá, protože nabídka neplatí pro stávající projednávané případy, proto bude trvat ještě roky, než se zvýšení skutečně projeví.
Na úterý jsou naplánovaná shromáždění před budovou nejvyššího soudu v Londýně a dalšími soudy v Cardiffu, Manchesteru, Birminghamu, Bristolu a Leedsu.
Náměstkyně ministerstva spravedlnosti Sarah Dinesová protest označila za nezodpovědný. Právníci reagují tvrzením, že jsou to naopak oni, kdo má obavy o budoucnost justice.
Mohlo by vás zajímat
V prvních třech měsících tohoto roku bylo odloženo 370 soudních řízení kvůli nedostatku advokátů obhajoby i žalobců a 48 řízení kvůli nedostatku soudců. Počet trestních řízení, která čekají na postup do soudní fáze, se v Anglii a Walesu od poloviny roku 2019 téměř zdvojnásobil na 58.973 případů.
„Barristers už přestali sloužit pošlapanému soudnictví. Tohle není ‚justiční systém světové úrovně‘, jak slibuje ministerstvo spravedlnosti. Náš justiční systém sotva funguje,“ prohlásila předsedkyně asociace CBA Kirsty Brimelowová. Dodala, že CBA se skrze stávku snaží zabránit úplnému kolapsu trestněprávního systému.