Fundovaných znaleckých posudků v trestním řízení je málo a jejich vyhotovení trvá dlouho. Například Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) poukazuje na nedostatek znalců ke stanovení výši škody v unikátní věci. Obvinění předkládají soudům obvykle vadné posudky ve snaze znepřehlednit do té doby pro policii a státní zastupitelství jasnou důkazní situaci, tvrdí také VSZ v Praze. Dlouhodobé zneužívání znaleckých posudků v trestním řízení podle žalobců pokračuje. Ministerstvo spravedlnosti chce nyní činnost znalců zlepšit razantním zvýšením odměn.
Nový zákon o soudních znalcích, znaleckých kancelářích a ústavech nepřinesl změnu k lepšímu, kterou politici očekávali. Navíc vyvolal spory o platby znalcům. Vyplývá to z aktuální Zprávy o činnosti Nejvyššího státního zastupitelství za rok 2021. O Zprávě Česká justice už informovala.
Setrvalý stav, co se týče kvality znaleckých posudků, konstatuje Zpráva o činnosti NSZ i poté, co vstoupila v účinnost nová právní úprava zákona o znalcích, znaleckých kancelářích a ústavech. NSZ ve Zprávě přináší tyto poznatky: „Znalecké posudky pro své ryze odborné hodnocení posuzované problematiky představují nezastupitelný důkazní prostředek v trestním řízení. Jejich úroveň bývá rozkolísaná, navíc nedostatek soudních znalců v některých exponovaných oborech způsobuje, že se soudní znalci ocitají pod vyšším tlakem, pro nedostatek času vyhotovují znalecké posudky s delší časovou prodlevou, případně zpracování nově zadaného posudku pro zaneprázdněnost zcela odmítnou.“