Vazební věznice Litoměřice Foto: Vězeňská služba ČR

Nejvyšší žalobce podal dovolání v neprospěch dozorců z litoměřické věznice

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí s tím, aby případ zbití vězně v Litoměřicích skončil jen jako kázeňský přestupek. Podal dovolání v neprospěch dvou dozorců litoměřické věznice. Bili muže z Lotyšska i poté, co ležel spoutaný na podlaze výtahu a nepředstavoval pro ně hrozbu. Dovolání je dostupné na webu veřejné žaloby. Nejvyšší soud podnět obdržel v červnu, zatím podle databáze InfoSoud nerozhodnul.

„O překročení pomyslné hranice mezi trestným činem a kázeňským přestupkem hovoří zejména intenzita útoku, charakter bezdůvodně použitého nástroje a četnost ran, směřujících nejen proti trupu, ale mj. i do citlivé oblasti hlavy,“ stojí v dovolání. Dozorci uštědřili Lotyšovi nejméně 12 ran gumovým obuškem.

Podle Stříže dozorce neomlouvá to, že situace byla emočně vypjatá. Lotyš měl před tím konflikt s jiným dozorcem. Při jízdě výtahem se prý snažil kopáním rozpohybovat kabinu.

„Jestliže se sami rozhodli pro výkon povolání příslušníků bezpečnostních sborů, pak v rámci takového rozhodnutí museli být připraveni na to, že v jejich profesionálních pracovních podmínkách k takovým situacím může běžně docházet,“ míní Stříž. Šlo podle něj o zkušené dozorce, kteří znali předpisy.

Podle zákona musí příslušníci Vězeňské služby volit donucovací prostředky přiměřené situaci. V Litoměřicích dozorci podle Stříže možná zpočátku postupovali přiměřeně, když vězně spoutali, pak se ale situace „zvrhla“.

„Za tohoto stavu je jakékoli další užití násilí vůči takové již paralyzované osobě zcela nepřípustné, tím spíše lze za nepřípustné považovat, pokud obvinění v početní převaze uštědří takovému poškozenému dalších nejméně dvanáct (!) ran gumovým obuškem, situovaných převážně do horní části těla,“ napsali žalobci.

Incident se odehrál v roce 2018. Okresní soud v Litoměřicích dozorce nejprve osvobodil, jeho rozsudek zrušil odvolací krajský soud. Napodruhé pak litoměřický soud případ postoupil řediteli věznice jako možný kázeňský přestupek a krajský soud rozhodnutí potvrdil. Stříž žádá, aby Nejvyšší soud vrátil kauzu na začátek do Litoměřic. Dozorci pochybení popírají, hájili se tím, že Lotyš byl agresivní a oni provedli povolený služební zákrok.

(čtk)