Americké ministerstvo spravedlnosti žaluje stát Idaho, který novým zákonem prakticky zakázal potraty. Podle Washingtonu nový zákon odporuje těm federálním, protože brání lékařům poskytovat pacientkám nezbytnou lékařskou péči. Administrativa prezidenta Joea Bidena od kontroverzního verdiktu nejvyššího soudu ze 24. června poprvé sáhla k tak razantnímu právnímu kroku, píší zahraniční agentury.
Idaho, venkovský a konzervativní stát na americkém Západě, přijal nový protipotratový zákon jako jeden z prvních států. Zákon má v Idahu začít platit 25. srpna.
Americký nejvyšší soud na konci června zrušil plošné právo na ukončení těhotenství, které v zemi platilo téměř 50 let. Rozhodnutí v případu z roku 1973 totiž podle soudu nevycházelo z ústavy. Po zrušení precedentu přestal existovat federální zákon na ochranu práva na potrat a tato legislativa je teď na jednotlivých státech. Zejména státy ovládané republikány se snaží co nejrychleji zavést restriktivní potratové zákony.
Ačkoliv má jen velmi omezený manévrovací prostor, ministr spravedlnosti Merrick Garland sestavil speciální tým, který vyhodnocuje postupně přijímané potratové zákony, píše agentura AFP. Již dříve Garland oznámil, že jeho úřad využije veškeré prostředky, aby zajistil svobodu rozhodování ve věcech potomků a aby federální agentury mohly nadále poskytovat služby v tomto směru v rozsahu zaručeném federálním zákonem.
Když přestal platit federální zákon o potratech, v legislativě v Idahu začal panovat zmatek, píše agentura AP. Zákon, na který se zaměřilo ministerstvo spravedlnosti, kriminalizuje každého, kdo provede potrat nebo se o něj pokusí, a hrozí postihem dvou až pěti let vězení.
Republikánský guvernér Idaha Brad Little uvedl, že nejvyšší soud USA dal státům možnost regulovat potraty a nepřipouští nic jiného. Slíbil, že bude spolupracovat s generálním prokurátorem státu Lawrencem Wasdenem na obraně zákona. Žaloba je podle Wasdena „politicky motivovaná“ a jen „další ukázkou Bidenova přehánění“.
Žalobu naopak uvítala šéfka Demokratické strany ve státě Idaho Lauren Necocheaová. „Radikální zákaz potratů v Idahu dává poskytovatelům zdravotní péče nemožnou volbu: odmítnout lékařsky nezbytnou péči, nebo čelit vězení,“ uvedla Necocheaová podle AP. Postup států, které zakázaly potraty, považuje za „nemorální“.
(čtk)