Charita Česká republika opět pomůže dlužníkům zbavit se závazků při opakování takzvaného milostivého léta. Odborníci jim v 66 poradnách po celém Česku poskytnou informace, rady a praktickou podporu při vyřizování potřebných úředních záležitostí. Uvedl to mluvčí Charity ČR Jan Oulík. Při prvním milostivém létě se na charitní dluhové poradny obrátilo zhruba 700 zájemců, oddlužení využilo 239 z nich.
Opakování takzvaného milostivého léta znovu umožní části dlužníků v exekuci splatit vymáhané peněžité závazky u veřejných institucí a státních či polostátních firem bez úroků nebo penále. Trvat bude tři měsíce, začne v září.
Už nyní je ale podle Charity ČR možné se na něj začít připravovat, shromažďovat podklady, vytvořit si plán a předejít zbytečnému vyhrocení situace na poslední chvíli. „Klientům, u kterých zjistíme, že se na jejich dluhy milostivé léto nevztahuje, se pak vždy snažíme pomoct najít jiné východisko,“ uvedla odbornice Charity ČR Iva Kuchyňková. Akce se týká jen exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem.
Dlužníkům s milostivým létem opět pomůže i linka organizace Člověk v tísni 770 600 800. Psát je možné na adresu [email protected].
Ředitel Charity ČR Lukáš Curylo se domnívá, že ne za všechny dluhy si může dlužník zcela sám a do podobné situace se může dostat každý. „Může se stát, že prostě zapomeneme něco zaplatit my či náš partner, nebo jednoduše nemáme peníze. Z několikatisícového dluhu se pak kvůli úrokům z prodlení, exekučním poplatkům a dalším mohou stát pro někoho likvidační částky,“ uvedl.
Při opakování milostivého léta by mohly skončit exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize. „Milostivé léto lze sice podle legislativy uplatňovat jen vůči státu a veřejným institucím, už loni se k němu ale dobrovolně přidaly i některé soukromé subjekty, jako například banky a pojišťovny, neboť jsou si dobře vědomé toho, že je to možná jediná cesta, jak získat zpět původní dluh,“ dodala Kuchyňková.
Dlužník bude muset exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Bude moci požádat o sdělení výše dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor bude muset odpovědět do 15 dnů. Při překročení této lhůty se dlužníkovi milostivé léto prodlouží. Paušální náhrada nákladů exekuce bude činit 1815 korun s daní z přidané hodnoty.
První milostivé léto se uskutečnilo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Exekuce se uzavřela, pokud dlužník zaplatil původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi. Penále, úroky a další poplatky se odpustily. Takto exekutoři podle podkladů k návrhu zákona zastavili zatím 42.000 exekucí. Podle Exekutorské komory mohli dlužníci akci využít u 1,3 milionu exekucí. Nyní půjde podle iniciátorů zákona o poslední šanci zbavit se tímto způsobem dluhů na řadu let. Exekutorská komora se k opakování milostivého léta staví rezervovaně.
V Česku bylo na konci loňska 4,43 milionu exekucí. Mělo je 698.000 dlužníků. Z nich téměř 230.000 mělo osm a více exekučních řízení.
(čtk)