České domácnosti platí za elektřinu a zemní plyn víc, než je průměr zemí Evropy. Podle analýzy finské konzultační společnosti VaasaEET jsou ceny elektrické energie v Praze šesté nejvyšší z 32 posuzovaných hlavních měst evropských států. Co se týká zemního plynu, Praha je desátá nejdražší z 28 metropolí zařazených do srovnání.
Srovnání cen pro koncové zákazníky se objevilo ve Čtvrtletní zprávě o trhu s elektřinou a zemním plynem, které pravidelně zveřejňuje Evropská komise. Nově zveřejněné zprávy přinášejí hlavně údaje za první kvartál roku. Některé údaje však jsou aktuálnější, konkrétně analýza firmy VaasaEET o cenách v evropských metropolích obsahuje údaje platné v měsíci květnu.
Jak VaasaEET uvádí, nejvyšší cenu za jednotku elektrické energie platily domácnosti ve Vídni, Londýně, Římě a Kodani. V těchto městech se cena včetně distribuce a daní blíží 50 eurocentům za kilowatthodinu. V Praze se jedná o zhruba 40 centů/kWh (10 Kč/kWh). Naopak nejlevnější elektřinu odebíraly domácnosti v Bělehradu a v Kyjevě, v rámci EU je cena nejnižší v maltské Valettě.
Výrazný meziroční skok v cenách elektřiny se odehrál v Amsterdamu (+167 %), Vídni (+122 %) a v Římě (o 118 %). Cenový skok v Praze byl zhruba 70procentní. Zhruba pětiprocentní meziroční pokles ceny elektřiny ve Varšavě a Budapešti souvisí se zásahy státu v podobě snížení DPH či redukce distribučních tarifů.
Ke snížení spotřební či ekologické daně na elektřinu přistoupili v Německu, Itálii, Španělsku i dalších zemích, což růst ceny o něco snížilo. Nizozemsko zavedlo daň v záporné výši a tím elektřinu dotuje. Naopak Češi na pomoc státu stále čekají. Vláda stále ještě připravuje slibovaný úsporný tarif a také placení všech vícenákladů spojených s obnovitelnými zdroji energie.
Prodraží se také plyn
Skokový růst ceny se v posledním roce odehrál také v případě zemního plynu. Platí to hlavně v případu Bruselu s růstem o 177 procent. Obyvatelé Atén, Amsterdamu, Tallinnu a Madridu zaznamenali zvýšení ceny plynu o 150 až 160 procent. Praha na tom není s růstem ceny o 130 procent o mnoho lépe. Loňské ceny zůstaly jen v Budapešti a Stockholmu – v prvním případě stejně nízké a ve druhém stejně vysoké.
Rozdíl v cenách plynu napříč Evropou je extrémní. Analýza firmy VaasaEET uvádí, že v Budapešti platily domácnosti za jednotku spotřeby plynu 12krát méně než v nejdražším městě – v Amsterdamu. A dodává, že maďarské ceny jsou výsledkem státní regulace a neodrážejí cenu zemního plynu na velkoobchodním trhu. Cena v Praze (cca 3,65 Kč/kWh včetně DPH) překonává průměr Evropské unie o zhruba 15 procent.
Evropská komise dále ve Čtvrtletní zprávě o trhu s elektřinou a plynem přiznává, že ceny zemního plynu pro průmyslové podniky jsou v EU o desítky procent vyšší než v Číně, Jižní Koreji a Spojených státech. V případě elektrické energie je poměr cen až dvojnásobný. Netřeba dodávat, co to znamená pro konkurenceschopnost evropského průmyslu.
Mohlo by vás zajímat
David Tramba, Ekonomický deník