Bývalý slovenský premiér Róbert Fico, ministr vnitra Robert Kaliňák, za asistence bývalého slovenského policejního prezidenta (mimo jiné svého času poradce českého ministra vnitra Jana Hamáčka) Tibora Gašpara a kontroverzního slovenského podnikatele Norbert Bödöra byli obviněni za založení zločinecké skupiny. Vyplývá to z textu obvinění, které Ekonomický deník získal. Politici měli ovlivňovat jmenování jim loajálních lidí na vlivné posty v policii a finanční správě. Jejich nominanti pak podle textu obvinění měli krýt trestnou činnost, jíž se politici dopouštěli. Fico a Kaliňák měli ovlivňovat veřejné mínění, vytvářet ve veřejnosti povědomí o své bezúhonnosti, a naopak ji přesvědčovat o trestné činnosti svých politických oponentů.
„Obviněný Róbert Fico, který zastával funkci premiéra od 4. 4. 2012 do 22. 3. 2018 jako vysoký státní úředník výkonné moci ústřední státní správy Slovenské republiky, spolu s obviněným Róbertem Kaliňákem, který od 4. 4. 2012 do 22. 3. 2018 zastával funkci ministra vnitra Slovenské republiky,
jako vysoký státní úředník výkonné složky ústřední státní správy Slovenské republiky od blíže neurčeného období organizovali na území Slovenské republiky zločineckou skupinu,“ stojí v usnesení košické expozitury slovenské Národní kriminální agentury, které má Ekonomický deník k dispozici.
Oba vrcholní politici měli společně s kontroverzním slovenským podnikatelem Norbertem Bödorem, ve spolupráci s bývalým slovenským policejním prezidentem Tiborem Gašparem (již trestně stíhaným v kauze Očistec – pozn. red.), jmenovat do vysokých veřejných funkcí připraveným, dohodnutým a plánovaným způsobem Ľudovíta Makóa do funkce ředitele Kriminálního úřadu finanční správy (KUFS), Bernarda Slobodníka do funkce ředitele Národní jednotky finanční policie Národní kriminální agentury (NJFP).
Současně měl Róbert Kaliňák ovlivňovat ministra financí Slovenské republiky, aby jmenoval jemu loajálního člověka František Imrecze na pozici prezidenta
Finanční správy (FS).
Tito zmínění následně jmenovali do podřízených funkcí další jim loajální osoby, které měli podle textu Národní kriminální agentury předem schválit obviněný Róbert Fico, obviněný Róbert Kaliňák a také Norbert Bôdôr.
Mohlo by vás zajímat
Utajení zločinecké skupiny
„Cílem obviněného Róberta Fica, Róberta Kaliňáka a dalších členů skupiny
zločinecké skupiny bylo mimo jiné utajit samotnou existenci zločinecké zločinecké skupiny, jakož i zastírání páchání skutečné trestné činnosti jejími členy, přičemž někteří její členové jsou v té době již obviněni z konkrétních trestných činů, nebo odsouzeni. Jejich dalším cílem bylo také zakrýt páchání vlastních zločinů, a to, mimo jiné zneužití pravomoci veřejného činitele a ohrožení obchodního, bankovního, poštovního, telekomunikačního a daňového tajemství,“ stojí dále v usnesení o zahájení trestního stíhání z 19. dubna, které má Ekonomický deník k dispozici.
Pro zmíněné trestné činy jsou Róbert Fico a Róbert Kaliňák obviněni v dalších bodech tohoto usnesení.
Policie klade Róbertu Ficovi a Róbertu Kaliňákovi za vinu, že ve vzájemně propojených a koordinovaných případech a mnohostranně výhodných vztazích s Norbertem Bôdorem a dalšími osobami, obviněnými v případu Očistec, jakož i dalšími, dosud přesně neidentifikovanými osobami, osoby, a to jako členy zločinecké skupiny, se spolčili kvůli tomu, aby si zajistili osobní výhody a výhody v politické soutěži za stranu SMĚR-SD.
Jmenovaní měli za pomoci nedovolených prostředků a metod získávat informace k diskreditace politických oponentů, a tím upevňovat a prodlužovat politický vliv hnutí SMĚR-SD.
Policejní a daňařské špičky
„Skupina dosáhla svých cílů prostřednictvím své výkonné složky, na kterou měl rozhodující vliv Norbert Bödör, a to prostřednictvím jejích členů nebo osob, které pro ni pracovali ve funkcích v policejním sboru a finanční správě,“ stojí dále v usnesení o zahájení stíhání nejvlivnějších politiků Slovenska.
Spolupracujícími osobami pak měli být:
Bývalý policejní prezident Tibor Gašpar, ve funkci v období od 15. 05. 2012 do 31. 05. 2018.
Dále pak Róbert Krajmer na pozici ředitele Úřadu boje proti korupci PPZ, kterou zastával v období taktéž v letech 2012 až 2018 a předtím na pozici ředitele západního odboru Úřadu boje proti korupci PPZ, kterou zastával v roce 2012.
Dále pak Marián Zetocha na pozici vedoucího oddělení detekce odboru Západ
Úřadu boje proti korupci PPZ v roce 2012, později na pozici zástupce ředitele odboru podpory řízení NAKA PPZ a od roku 2013 do roku 2016 jako ředitel odboru podpory řízení NAKA PPZ.
Peter Hraško jako zástupce ředitele národní protikorupční jednotky NAKA PPZ v období od roku 2013 do roku 2015 a v letech 2015 až 2018 ve funkci ředitele NAKA PPZ.
Dále pak Bernard Slobodník ve funkci ředitele expozitury Střed Národní protikorupční jednotky NAKA PPZ v období v letech 2012 až 2014
a v období od roku 2014 do srpna roku 2019 ve funkci ředitele této jednotky.
Detektivové vyjmenovávají další vysoké policisty, kteří měli politikům pomáhat prosazovat jejich cíle: Pavla Vorobjova, Milana Mihálika, Vladimíra Bistáka, Ľudovíta Makóa ředitele Kriminálního úřadu Finanční správy nebo ředitele Finanční správy Františka Imreczeho.
„Členové této zločinecké skupiny tímto způsobem, v mnohostranně výhodné
spolupráci a vzájemné ochraně a pomoci, prováděli své činnosti koordinovaně a plánovaně, kdy níže postavení členové skupiny plnili úkoly zadané výše postavenými členy, přičemž zpravidla využívali jako výkonnou složku příslušníky NAKA PPZ a Finanční správy, kteří v zájmu obviněných Róberta Fica a Róberta Kaliňáka pro ně vykonávali zejména následující činnosti: neoprávněně získávali informace o podnikatelské činnosti různých právnických osob ve spojení minimálně s osobami tehdejšího prezidenta Slovenské republiky Andreje Kisky a politického oponenta Igora Matoviče, jakož i na další osoby, zejména informace a dokumenty obsahující mimo jiné daňové tajemství,“ popisují údajnou trestnou činnost slovenští detektivové.
Dejme do kupy další informace
Obviněným měl s kompromitujícími aktivitami pomáhat také mluvčí Erik Tomáš. Tomáš měl zajistit od spřízněných osob, Františka Imreczeho z finanční správy a Daniela Čecha – ředitele daňové a celní sekce Finančního ředitelství – podrobnou analýzu daňového deliktu společnosti RegionPRESS,
jejíž jednatelem byl dříve Igor Matovič do té míry, že tuto analýzu mohl Róbert Fico následně v médiích použít k veřejné diskreditaci Igora Matoviče.
„Tyto kompromitující materiály, následně již připravené ve formě pro média.
s důrazem na pojmenování skutkové podstaty daňového deliktu a jeho použití v mediální politické kampani takovým způsobem, aby bylo nezpochybnitelné, že Igor Matovič je daňový podvodník, předal František Imrecze osobně Erikovi Tomášovi v jeho kanceláři na Úřadu vlády Slovenské republiky, k dalšímu využití obviněnému Róbertu Ficovi před jeho veřejným prohlášením. Následně se setkali Róbert Fico, Erik Tomáš a František Imrecze, kde Erik Tomáš Róberta Fica za přítomnosti Františka Imrecze, informoval o výsledcích analýzy a o možnostech jejího využití pro diskreditaci Igora Matoviče médiích. Současně dva další členové zločinecké skupiny Norbert Bödör a Tibor Gašpar v blíže neurčeném termínu v létě 2015 požádali
Ľudovíta Makóa, aby zjistil skutečnosti, které by vedly k podezření z daňových trestných činů Igora Matoviče s tím, že to mají od vedení politické strany SMĚR-SD,“ lze se dočíst v policejním dokumentu.
Následně se měla v kanceláři ministra vnitra Kaliňáka odehrát schůzka za účasti Tibora Gašpara a Norbert Bödöra, kde měl Kaliňák říci: „Dejme do kupy další informace“.
Na to odpověděl Norbert Bôdôr, že „tyto informace jsou dostatečné pro účely, pro které je chtěli získat.“
Po těchto událostech vydal Róbert Fico 5. 2. 2016 veřejné prohlášení, ve kterém uvedl, že je Matovič daňový podvodník, a že přes bílé koně vypral 122 milionů.
Fico postupně vyjmenoval konkrétních úkony, jména a finanční prostředky, a následně novinářům předložil fotokopie smlouvy o prodeji podniku, úředního záznamu a protokolu o ústním jednání z Finančního úřadu v Trnavě s výpovědí obviněného Vandáka.
Podle policie se zaměřili ve sběru kompro materiálů a neoprávněných lustracích na už zmiňovaného prezidenta Andreje Kisku, politického oponenta Igora Matoviče, ale i Boris Kollára, právníka Daniela Lipšice a státní zástupce Úřadu speciální prokuratury Vasila Špirka, „stejně jako další osoby, podle potřeb a politických zájmů Róberta Fica a Róberta Kaliňáka.
Fico s Kaliňákem tak měli zajišťovat a shromažďovat informací z řízení, zejména za účelem jejich zpracování do podoby smyšlených důkazů a zkreslených informací s cílem zdiskreditovat jejich politické oponenty a další osoby.
Podle detektivů se snažili existenci této zločinecké skupiny utajit a zakrýt páchání trestné činnosti svými členy.
Róbert Fico a Róbert Kaliňák pod záminkou svých legálních aktivit ovlivňovali veřejné mínění, vytvářeli ve veřejnosti povědomí o své bezúhonnosti, a naopak ji přesvědčovali o trestné činnosti svých politických oponentů.
Oni by nás pověsili!
Obvinění ze založení zločinecké skupiny označil expremiér a předseda opoziční strany Směr-sociální demokracie Robert Fico za politický revanš. „Jsou to normální blázni. Ti by nás pověsili, kdyby byl na Slovensku trest smrti za politické delikty. Udělali by to jako v padesátých letech v Československu nebo jako nacisté ve třicátých letech v Německu,“ řekl Róbert Fico krátce po sdělení obvinění.
Podle slovenského expremiéra je jeho obvinění politickou objednávkou špiček současné slovenské vládní koalice. Fico tvrdí, že toto smyšlené obvinění přišlo pouze proto, že vládní koalice je ze SMĚRu zoufalá.
„Poukazujeme na to, že vládní koalice všechno zbabrala, zatáhla nás do války a učinila ze Slovenska americkou gubernii. Teď se rozhodli, že budou likvidovat opozici,“ řekl bývalý slovenský premiér.
„Je to politická objednávka politických špiček. Chtějí zlikvidovat SMĚR-sociální demokracii. Tento politický revanš musíme zastavit,“ dodal Fico. Expremiér usiluje o odvolání ministra vnitra Romana Mikulce (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti OLaNO).
„Chtějí mě dostat na deset let do vězení, a tím zlikvidovat nejsilnější opoziční stranu. Zlikvidovat opozici to nejde tak, že chytíte opozičního lídra a na Staroměstském náměstí mu odseknete hlavu,“ konstatoval Fico.
Jan Hrbáček, Ekonomický deník