Stavba justičního paláce v Ústí nad Labem má začít podle ministerstva spravedlnosti v příštím roce. Uvedla to mluvčí ministerstva Marcela Nevšímalová. Na novou budovu se čeká 20 let. Krajskému soudu současný objekt v záplavové zóně u Labe nestačí a pronajímá si prostory v centru. Původní budova je navíc ve velmi špatném stavu. Výstavba oficiálně slavnostně započala již v roce 2013.
Ministerstvo letos vyhlásilo veřejnou zakázku na správce stavby. Tým správce bude kontrolovat stavbu, dělat technický dozor a další činnosti. Zájemci se mohli přihlásit do 19. dubna. „Dále se pak ve druhém pololetí letošního roku předpokládá vypsání zakázky na zhotovitele. Sama stavba by měla být zahájena v roce 2023,“ uvedla mluvčí. Projektovou dokumentaci pro provedení stavby vypracovala společnost Arch.Design.
Předpokládaná cena je určena na základě naceněného výkazu výměr a je podle Nevšímalové ve výši přes dvě miliardy korun bez DPH. Plány zveřejněné v roce 2021 počítaly s tím, že v objektu bude pracovat zhruba 828 lidí, čímž by se stavba stala druhým největším justičním areálem v zemi po areálu Na Míčánkách v Praze, kde pracuje zhruba tisícovka lidí. Rozpočet se již o miliardu navyšoval. Je otázkou, o kolik se ještě bude muset zvýšit vzhledem k současnému raketovému růstu cen.
Podle plánů by v paláci ve čtvrti Bukov by mělo být 248 kanceláří, pět zasedacích místností a 30 jednacích síní. V objektu bude sociální zařízení, kuchyňky, podatelny, spisovny a sklady. Počítá se i s kuchyní a jídelnou či bufetem. Na parkovišti bude 316 míst.
O stavbě justičního areálu pro ústecký soud i státní zastupitelství se mluví od roku 2002. Současná budova, která funguje od roku 1974, potřebám soudu nevyhovuje. Leží v záplavovém území. Při povodních objekt několikrát zatopila voda a je v doslova havarijním stavu.“ Museli jsme udělat soustu stavebních a investičních akcí, abychom vůbec mohli ve staré budově zůstat. Životnost tzv. boletických panelů je omezená a museli jsme je draze vyměnit. A statik říká, že kdyby přišly další povodně, tak nebude možné budovu udržet,“ řekla před dvěma lety České justici předsedkyně soudu Lenka Ceplová.
Kvůli chybějící velké soudní síni se nyní například proces ROP Severozápad, v němž čelí obžalobě z ovlivňování evropských projektů 27 bývalých politiků, podnikatelů a úředníků, koná u Okresního soudu v Litoměřicích.
Kvůli nedostatku místa už z budovy krajského soudu odešlo krajské státní zastupitelství a okresní státní zastupitelství. Obě instituce si zatím pronajímají prostory v soukromých budovách v centru města. V nové budově má sídlit krajský a okresní soud se státním zastupitelstvím, Probační a mediační služba, pobočka ministerstva spravedlnosti a ústecké pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Do budovy u Labe se už nevejde ani celý krajský soud. Pro potřeby správního soudnictví si pronajal kancelářské prostory v Paláci Zdar v centru. Do objektu na Střekově se přitom musí kvůli jeho špatnému stavu stále investovat, bylo nutné pořídit třeba klimatizaci do několika jednacích síní.
Na základní kámen neexistujícího justičního paláce v Ústí v říjnu 2013 poklepal prezident Miloš Zeman společně s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou, která byla tehdy členkou vlády Jiřího Rusnoka. Termín dokončení byl v té době odhadován na rok 2018.
(čtk, epa)