Za „pozitivní signál“ označila Evropská komise čtvrteční rozhodnutí polského Sejmu, dolní komory parlamentu, zrušit spornou disciplinární komoru nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura DPA. Disciplinární komora, která podle kritiků slouží k trestání soudců neposlušných vůči současné vládě, je jádrem sporu mezi Bruselem a Varšavou o justiční reformy.
Mluvčí Evropské komise ovšem k přijetí návrhu na zrušení disciplinární komory podotkla, že záleží na obsahu právních předpisů, které nakonec začnou platit. Disciplinární komoru, která podle Soudního dvora EU porušuje principy právního státu, má nahradit komora profesní odpovědnosti. Zavedení změn je předpokladem pro to, aby Evropská komise vyplatila Polsku peníze z fondu obnovy po koronavirové pandemii.
Disciplinární komora nejvyššího soudu se zabývá kázeňskými prohřešky soudců a prokurátorů, může je potrestat, případně propustit z funkce. Podle kritiků nejsou její členové nestranní, ale loajální vůči národně-konzervativní vládě.
Politici vládních stran předpokládají, že současný návrh na zrušení disciplinární komory splní podmínky pro to, aby Polsko desítky miliard eur z EU získalo. Bude o něm ještě hlasovat Senát, kde má ale mírnou převahu, opozice. Na závěr ho bude muset podepsat prezident Andrzej Duda, který je autorem návrhu.
Polský premiér Mateusz Morawiecki ve čtvrtek oznámil, že 2. června do Varšavy přijede předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Mohlo by vás zajímat