Bývalý příslušník komunistické rozvědky Petr Oumrt pracoval jako šéf nákupu pražského Dopravního podniku v letech, kdy se o kontrakty, mimo jiné o nákup jízdenek, zajímala policie. Podle protokolu z domovní prohlídky zpočátku i on patřil mezi podezřelé, kteří později usedli na lavici obžalovaných. Z Oumrta se ale stal svědek, který si u soudu často nepamatoval. Dnes pracuje jako nákupčí ve Skupině ČEZ.
Ve Skupině ČEZ pracuje jako nákupčí postava známá z několika kauz pražského Dopravního podniku. Bývalý estébák Petr Oumrt byl šéfem zakázek městského dopravce v éře několika podezřelých obchodních případů, které se doputovaly před soudy. Tam si dnešní specialista nákupu ČEZu Oumrt na řadu věcí nemohl vzpomenout. Například si nevzpomínal na některé aktéry, kteří s ním sloužili v komunistické Státní bezpečnosti. V ČEZu Petr Oumrt řešil například zakázku na obnovu a modernizaci rádiových sítí v jaderné elektrárně Temelín.
„Dnešního dne v 09,00 hod na základě příkazu k domovní prohlídce soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 ze dne 4.12.2012 byla provedena jako neodkladný a neopakovatelný úkon (…domovní prohlídka…), jelikož je dáno nebezpečí zmaření , zničení nebo ztráty důkazů , které se v místě prohlídky mohou nacházet a z hlediska účelu trestního řízení provedení prohlídky nesnese odkladu na dobu, až bude zahájeno trestní stíhání, jelikož věci , které mají být při prohlídce nalezeny, by v případě vyčkání zahájení trestního stíhání mohly být odstraněny podezřelým a hrozila by tak ztráta důležitých důkazů . Jedná se o trestní řízení , vedené pro podezření ze spáchání zločinů legalizace výnosů z trestné činnosti, porušení povinnosti při správě cizího majetku a trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.
Prohlídka byla provedena v bytové jednotce ve společném jmění manželů
Petra a Ivety Oumrtových…,“ stojí v protokolu o domovní prohlídce u manželů Oumrtových z 5. prosince 2012.
Petra Oumrta policie vnímala jako jednoho z podezřelých, kteří měli stát za údajně nevýhodnými zakázkami pro pražský Dopravní podnik.
„Jmenovanému byla objasněna podstata konání domovní prohlídky a byl poučen jako osoba přítomná konání domovní prohlídky. Jmenovaný zůstal na místě konání prohlídky a současně byl vyzván k vydání následujících věcí důležitých pro trestní řízení, a to: Vnitřních předpisů společnosti DPP, zápisů z jednání představenstva DPP, rozhodnutí představenstva, správy jednotky interního auditu , smlouvy, včetně jejich dodatků , seznam smluvních vztahů, uzavřených v období let 2007-2011, obchodní korespondenci vztahující se k prověřovaným obchodním vztahům, dokumentaci k prověřovaným zakázkám, včetně zadávací dokumentace a materiálů, vztahujících se k průběhu zadávacího řízení, materiály vztahující se k zadání – konečnému rozhodnutí a uzavření smlouvy se zadavatelem, analýzy vypracované pro společnost DPP v souvislosti s prověřovanými obchodními případy, smluvní dokumentaci ke smlouvám předcházejícím prověřované závazkové vztahy a listiny, vztahující se k případnému ukončení prověřovaných smluvních vztahů a jeho důvodů . Tyto materiály v písemné nebo elektronické podobě- pevné disky, diskety, pásky pro ukládání údajů, výpočetní technika a pod,“ stojí dále v protokolu.
Petr Oumrt byl v letech 2007 až 2013 zaměstnancem pražského Dopravního podniku, kde působil na pozici vedoucího jednotky zásobování. Jde o éru, která je spojena s prapodivnými nákupy a kontrakty. Kauzy, jako například výroba a dodávka jízdenek – známější pod názvem Neograph, z této éry, doputovaly před soud, a Oumrt v nich vypovídal. Ale už ne jako podezřelý, ale jako svědek.
„Postup policie jsem nechápal a ani s odstupem času nepochopil. Tudíž nemám ani vysvětlení jejich postupu,“ odpověděl na jednu z otázek Ekonomického deníku, vztahující se právě k domovní prohlídce Petr Oumrt.
Svědkem byl už v květnu roce 2013, kdy vypovídal na policii. Na řadu věcí, které detektivy zajímaly si ale nevzpomínal.
Paměť bývalého příslušníka ochabla ještě více při hlavních líčeních před soudem. Oumrt neznal bývalé kolegy z tajné služby, kteří stáli před soudem jako obžalovaní, neznal vlastně ani zástupce firmy Neograph Vladimíra Sittu (známá kauza provize 17 haléřů z každé jízdenky pro karibskou firmu Cokeville Assets – pozn. red.) mladšího, která vyráběla pro Dopravní podnik papír na jízdenky.
Bývalý ekonomický ředitel Dopravního podniku Ivo Štika proto Petru Oumrtovi věnoval při svém vystoupení před soudem několik vět, která označil jako selektivní amnézii Ing. Oumrta.
„Státní zástupce ve své závěrečné řeči zcela pomíjí jím v obžalobě deklarovanou zásadní roli Ing. Oumrta v procesu řízení zakázek v DPP. Některé zajištěné emaily však poskytují poněkud jiný náhled na jeho skutečné postavení v DPP a zejména jeho vztah se svědkem Sittou ml. 11.4.2008 Oumrt-Sitta: ´Pokud umíte– cenově a časově (max. zpoždění pro dodání je v prvním týdnu května) – žádám Vás o zpracování cenové nabídky´. 14.5.2008 Sitta-Oumrt: ´Díky moc za informace. Samozřejmě všechny ´nadstandardní´ informace zůstanou jen pro naši interní potřebu. Oficiální odpověď přijde vzápětí v samostatném mailu´. Oumrt-Sitta: ´o objednávce na plnění dle smlouvy budu v tomto týdnu ještě jednat s ing. Janků.´ 14.5.2008Sitta-Oumrt: ´V jakém duchu jim mám připravit odpověď DPP?´ 18.6.2008 Oumrt-Sitta: ´v příloze je návrh dodatku k platné smlouvě o dodávce jízdních dokladů. Žádám Vás o připomínky …´ 19.8.2010 Sitta-Oumrt: ´postřehy k ZD na polygrafii: 9) 30.1. max.4 nejvýhodnější nabídky se rovná i jen 1? Ať nám někdo neleze do zelí…´,“ prohlásil Ivo Štika před soudem v roce 2020.
Oumrtovi se věnoval i v roce 2017.
„K bodu 47 časové osy – pan Oumrt 18.12.2007 posílal své podřízené paní Matějkové e-mail, který má vysokou důležitost, týká se výzvy k podání nabídek a píše, je to reakce na moje zásadní připomínky k této výzvě, já den předtím píšu ´zadavatel předpokládá zahájení plnění zakázky k 15.2., lhůta k podání nabídky končí 15.1., s pozdravem Štika´. Pan Oumrt 18.12. píše paní Matějkové ´po zapracování výše uvedených připomínek lze předložit k podpisu generálnímu řediteli. Díky Petr Oumrt´. Pak bych odkázal na některá čl. ve spise 19575, kde pan svědek odpovídá na svou pracovní náplň ´jednotka zásobování měla na starosti nákup materiálu a služeb
na základě potřeb interních zákazníků …atd.´, spíše zásadnější bych viděl odpovědi svědka z přípravného řízení, které se týkají výzvy k podání nabídek a bylo to na čl. 3099 ´pokud se týká přípravy smluvních vztahů, toto zajišťoval úsek služeb a AK, technické parametry jsem předával
já útvaru služeb, to je pan Hanuš (vedoucí odboru jízdních dokladů – pozn. red.). Pan Hanuš řekl, že po organizační změně na čl. 3101 již ke klasickým požadavkům nedocházelo, protože přešla odpovědnost za uzavření smluvních vztahů na útvar služeb, který si vyžadoval potřebné podklady od jednotlivých odborných útvarů. Nyní odpovědi pana Oumrta z přípravného řízení na čl. 3800 ´zodpovídám za proces nákupu, skladování, logistiky´. Můžete vysvětlit, jak administruje jednotka zásobování proces veřejné
zakázky? Komunikuje s interním zákazníkem, organizátorem, zajišťuje proces připomínkového řízení, proces připomínkování, smlouvy jako takové. Dále předkládá smlouvy k podpisu čl. 3802. Další odpověď čl. 3805 – Kdo na úrovni DPP dbal o to, aby veřejné zakázky byly realizovány v souladu s předpisy? Obecně má tuto povinnost jednotka zásobování. Dále čl. 3817 – Jednou nebo dvakrát jsem byl účasten jednání k dodávkám jízdenek, jednání se dále účastnili zástupci odboru jízdních dokladů. Pan Hanuš také na otázku v přípravném řízení odpověděl na dotaz ´Kdo byl vnitřním zákazníkem u této zakázky? Myslím, že jsem to byl já´,“ zpochybňoval výpověď svědka Petra Oumrta bývalý ekonomický ředitel Dopravního podniku Ivo Štika.
Petr Oumrt si pak v průběhu výslechu nemohl vzpomenout hned na několik osob, které byly s Dopravním podnikem v přímém kontaktu.
V jaké fázi jste se k tomu jako vedoucí jednotky zásobování dostal? ptal se státní zástupce Adam Borgula. „Na podzim 2007, kdy jsem přebíral nějaké podklady v rámci nástupu. Co v té době všechno v šanonu bylo, na jaké úrovni to bylo, to skutečně nevím. Přebíral jsem situaci, kdy tam proběhla nějaká jednání, byly tam nějaké předběžné dohody, hledaly se cesty.“
Od koho jste to přebíral? ptal se dále žalobce. „Fyzicky od někoho, dostal jsem tam kancelář se šanony.“ Kdo kancelář využíval předtím? pokračoval žalobce. „Jméno mého předchůdce si nepamatuji.“
Vzpomenete si, kdo byl osloven s výzvou podání nabídky? nenechal se odbýt Borgula. „Nevzpomenu,“odvětil Oumrt.
Říká vám něco název společnosti Cokeville Asssets? pokračoval žalobce. „Ne,“ odtušil Oumrt.
A jméno doktor Peter Kmeť? doplnil Borgula. „Ne,“ zazněla stejná odpověď.
Výpadky paměti Petra Oumrta doprovázely i při pokračování výslechu.
Znáte JUDr. Pavla Švarce? ptal se předseda senátu soudu Petr Hovorka. „Neznám.“
Znáte JUDr. Petera Kmetě, Mgr. Davida Michala (právník z advokátní kanceláře Šachta spol, dnes MSB Legal – pozn. red.? „Neznám.“
„Slyšený svědek Ing. Petr Oumrt v letech 2007 – 2013 pracoval v DPP na pozici vedoucího jednotky zásobování. Společnost Cross Point mu není známa. K výběrovému řízení týkajícímu se dodávek služby prodeje jízdních dokladů si svědek na nic nevzpomněl… …Výpověď svědka Oumrta hodnocena nebyla, neboť nepřinesla žádná podstatná tvrzení,“ stojí v rozsudku senátu Městského soudu v Praze, vedeného předsedou Petrem Hovorkou.
Ekonomický deník se Petra Oumrta mimo jiné zeptal:
Znáte Ivo Rittiga, Petra Kmetě, Pavla Švarce, Jana Janků a Vladimíra Sittu (bývalé příslušníky StB, kteří jsou známí z kauz na Dopravním podniku – pozn. red.)? Odkud?
Osoby, se kterými jsem měl v rámci působení v Dopravním podniku pracovní vztah, jsou Jan Janků a Sitta junior.
U soudu jste tvrdil, že Sittu seniora vůbec neznáte. Jak je to prosím možné, když jste spolu sloužili?
Sittu seniora neznám a pokud, jak jste zmínil, že máte jasnou představu o mojí práci u rozvědky, není otázka na místě – způsob práce u rozvědky vylučoval v rámci konspiraci znalost stovky zaměstnanců vnitra, navíc, pokud nevýznamná část pracovala v legalizaci nebo přímo v zahraničí.
Jenže například zmiňovaný lobbista Ivo Rittig prohlásil, že Petra Oumrta zná. Jako kamaráda kolegy z StB.
„U soudu jsem odpověděl na všechny otázky, kde jsem si byl jistý, že se nejedná o domněnku nebo neúplnou vzpomínku. S odstupem času, kdy k soudu došlo, je navíc přirozené, že míra zapomnění rychle stoupá. Zdroj, který citujete nebo evokoval tento dotaz, se mýlí,“ uvedl Petr Oumrt na další z dotazů Ekonomického deníku.
Je nutné upozornit na to, že obžaloba Adama Borguly z Vrchního státního zastupitelství v Praze s kauzou Dopravního podniku přes léta práce detektivů a žalobce před soudy neuspěla a obžalovaní byli obžaloby zprostěni.
Nákupčí v ČEZu
Když zazvoní konkrétní telefon na ČEZu, ozve se: „Petr Oumrt, ČEZ nákup“. Bývalý příslušník Státní bezpečnosti dnes pracuje ve Skupině ČEZ.
„Pan Petr Oumrt nastoupil jako specialista nákupu, věnující se především oblasti Telco v roce 2016 na základě výběrového řízení. Nejde o žádnou manažerskou pozici, ale o post řadového zaměstnance a tyto pozice neprocházejí žádným detailním prověřováním. Z životopisu jsme věděli, že byl v minulosti zaměstnán v Dopravním podniku, ale nemáme žádné informace, a ani nemůžeme mít, o tom, že by byl prošetřován policií,“ sdělil Ekonomickému deníku k aktuálnímu angažmá Petra Oumrta mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.
To, že Petr Oumrt není řadovým referentem ČEZu, dokazují údaje o poptávkách skupiny v zahraničí, které Ekonomický deník zajistil na zahraničích webech, a nejde o nákup kancelářských potřeb. Jako řešitel za ČEZ je v nich uváděn právě z StB jazykově vybavený Petr Oumrt. Jeho e-mail je v zajištěných podkladech k zakázkám zmíněno osmašedesátkrát a zdaleka nejde o všechny obchodní případy tohoto „řadového úředníka“, jak tvrdí mluvčí Skupiny ČEZ.
Bez zajímavosti není ani pracovní „mezipřistání“ Petra Oumrta mezi angažmá v Dopravním podnikem a v ČEZu. Na profesním serveru LinkedIn o sobě píše: „Dovolená po 6 letech….listopad 2013 – únor 2014 · 4 měsíce, studium němčiny Goethe institut březen 2014 – březen 2015 · 1 rok 1 měsíc, studium angličtiny British Council březen 2014 – březen 2015 · 1 rok 1 měsíc.“ Dopřát si čtyřměsíční dovolenou a roční kurzy angličtiny a němčiny si může dovolit málokterý smrtelník.
Navíc v roce 2015 Petr Oumrt nastupuje na 9 měsíců jako specialista senior nákupu v Centru výzkumu Řež. „Administrace veřejných zakázek z pozice dotovaného zadavatele / otevřené řízení, jednací řízení bez uveřejnění, hrazených z operačního programu VaVPI. Dodávky úzce specializovaných strojů / zařízení pro horké komory – např. trhací stroje, mikroskopy, řezací stroje, brusky, analyzátory plynů,“ píše o sobě na LinkedIn.
Výzkumná organizace Centrum výzkumu Řež byla založena 9. října 2002 jako 100procentní dceřiná společnost Ústavu jaderného výzkumu Řež. Hlavním posláním společnosti je výzkum, vývoj a inovace v oboru energetiky, zejména jaderné. Jde tedy o instituci, která figuruje ve sféře zájmů Ruska i bývalých příslušníků či spolupracovníků StB.
Petr Oumrt je aktuálně spoluvlastníkem několika nemovitostí: v Lomnici nad Popelkou, v Mladějově, v Kněžnici, v Podůlší, vesměs tedy na Jičínsku. S manželkou Ivetou jsou spoluvlastníky bytové jednotky na pražském Žižkově.
Ekonomický deník proto aktuálnímu nákupčímu ČEZu položil nezbytně i tuto otázku: „Zjistili jsme mimo jiné, že s manželkou disponujete několika nemovitostmi. Jde prosím o nemovitosti zakoupené (pokud ano, z jakých zdrojů prosím), zděděné či darované?“
„Po roce 2007 (rok, kdy nastoupil do Dopravního podniku – pozn. red.), pokud jsem nabyl nemovitost, tak výhradně v rámci dědického řízení nebo darování v rámci rodiny. Pro úplnost uvádím, že také vlastním osobní vůz Škoda Fabia Combi, s drobným luxusem – je to automat, edice ke 100 letům Škoda auto,“ uzavřel odpovědi na otázky Ekonomického deníku bývalý příslušník Státní bezpečnosti a dnes polostátní energetické společnosti ČEZ Petr Oumrt.
Jan Hrbáček , Ekononomický deník