Krajský úřad Ústeckého kraje schválil již ve zkráceném řízení o posouzení vlivu záměr společnosti Lovochemie ze skupiny Agrofert na rozšíření výroby hnojiv. Podle rozhodnutí kraje nebude mít navýšení výrobní kapacity chemičky významný vliv na životní prostředí a není jej nutné dál posuzovat podle příslušného zákona.

Konkrétně se záměr týká navýšení kapacity výroby ledku vápenného v Lovosicích ze 104 na 170 tisíc tun ročně. Ten se používá v zemědělství jako hnojivo. Spolu s tím vzroste skladovací kapacita ze 14 tisíc tun na dvojnásobek. Vzroste také dopravní zátěž, co se týká pohybu nákladních aut a vlaků.

Žádný z oslovených úřadů neměl k záměru Lovochemie na zvýšení výroby hnojiv zásadní námitky. Rada Ústeckého kraje, krajský odbor životního prostředí a zemědělství, Městský úřad Lovosice ani Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) ani krajská hygienická stanice další posouzení záměru nepožadovaly. ČIŽP, která jinak bývá v podobných případech dost přísná, tentokrát ještě Lovochemii pochválila za projekt na snížení emisí oxidu uhličitého.

Proces posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) tak byl velmi rychlý, zabral pouhých šest týdnů. Projekty podobného charakteru a rozsahu přitom zpravidla musejí projít komplexním posouzením, které obvykle zabere 6 až 12 měsíců.

Pro kontext dodáváme, že reálným koncovým vlastníkem Agrofertu je expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. V Ústeckém kraji vládne koalice vedená hnutím ANO, ke kterému patří také ústecký hejtman Jan Schiller. Hnutí ANO má pod kontrolou také lovosickou radnici.

Mohlo by vás zajímat

Podle vyjádření Agrofertu je EIA veřejný proces a holding nemá jak ovlivnit jeho průběh. „Pokud nikdo připomínky nemá, skončí celý proces ve zjišťovacím řízení. My samozřejmě poskytli, v rámci zákona, veškeré požadované podklady k posouzení,“ odpověděl mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

Lovochemie je největším výrobcem syntetických hnojiv v Česku, zaměřuje se na výrobu dusíkatých hnojiv. Její tržby se v minulých letech pohybovaly od 4 do 4,6 miliardy korun. V „koronavirovém“ roce 2020 skončilo hospodaření firmy ztrátou 135 milionů korun, v předchozích letech byla Lovochemie zisková.

Lovosická chemička v posledních letech masivně investuje do modernizace a ekologizace výroby, což stát podpořil investiční pobídkou – slevou na dani z příjmu ve výši 591 milionů korun. Tuto slevu získala v roce 2014, kdy byl Andrej Babiš ministrem financí, a uplatnit ji může do konce roku 2026.

David Tramba, Ekonomický deník