Okresní soud v Ústí nad Labem se loni zabýval více než 10.000 civilními spory, v roce 2019 to bylo cca o 4000 sporů méně. Nejčastěji před soudem stanou lidé, kteří nezaplatili pokutu za jízdu načerno v MHD. Uvedl to asistent soudce Dominik Pašek.

V roce 2021 se začal soud zabývat 7399 civilními spory, ve 2902 případech šlo o spory z dřívějších let. O rok dřív soudci řešili 9307 civilních sporů, nových bylo 6137. V roce 2019 se u okresního soudu uskutečnila civilní řízení k 6299 případům.

„Je zřejmý citelný nárůst nápadu civilních sporů v roce 2021, tedy v druhém roce pandemie. Soud nedisponuje informací, co by mohlo být důvodem tohoto nárůstu,“ řekl k tomu Pašek. „Nejčastěji se spory týkaly přepravy, zejména šlo o jízdné a pokuty v hromadné dopravě, kdy tento druh sporů zcela dominuje,“ doplnil asistent. Zhruba stejně časté jsou spory ze zápůjček a úvěrů a silně jsou zastoupeny také spory týkající se energií, tedy nezaplacených úhrad za dodávky elektřiny, plynu a tepla. Soud se dále často zabývá spory, které se týkají pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Soudci se setkávají i se spory mezi sousedy, kdy může nastat i situace, že se jedna ze stran dostane do exekuce. To se stalo například Pavlíně D., která si na své zahradě vysadila túje. Jejich výška se však jejím sousedům nelíbila, a tak se obě strany po letech domluvily, že je žena musí pravidelně zastřihovat 20 centimetrů pod okraj plotu. Sousedé si totiž stěžovali, že jim živý plot stíní a brání ve výhledu. Přestože žena podle svých slov stromy pravidelně stříhala, sousedé podali exekuční návrh. „I když jsem prokázala u exekučního soudu, že jsem túje pravidelně zastřihovala, soud mě potrestal za předčasné plnění, že předčasně plnit nesmím a neztotožnil se s argumentem, že túje v době vegetačního klidu nemají žádné přírůstky,“ řekla Pavlína D. ČTK. Túje měla žena zastřihovat na jaře a na podzim, činila tak vždy o několik týdnů dříve.

Mohlo by vás zajímat