Ministr spravedlnosti Pavel Blažek ocenil iniciativu předsedy Soudcovské unie Libora Vávry nepodávat žaloby na zmrazení platů soudců. Českou justici o tom informoval mluvčí úřadu Vladimír Řepka.
Koncem února rozeslal předseda Soudcovské unie Libor Vávra všem soudcům dopis, ve kterém je vyzval, aby se ozvali proti zmrazení svých platů, o kterém rozhodla sněmovna kvůli rozpočtovému schodku. Ve středu 2. března 2022 pak prezident Soudcovské unie rozeslal druhý dopis, ve kterém naopak vyzývá soudce, aby žaloby na stát právě s ohledem na probíhající konflikt na Ukrajině a dopadům na Českou republiku v souvislosti s přílivem uprchlíků, nepodávali.
Kvůli válce by podle něj žaloby na stát nyní nebyly veřejností dobře přijata. „S vysokou mírou jistoty bychom se naopak stali předmětem ostrých veřejných odsudků právě v době, kdy i náš národ musí být pokud možno jednotný a silný,“ napsal Vávra.
„Velice oceňuji podnět některých soudců a výzvu předsedy Soudcovské unie Libora Vávry nepodávat žaloby kvůli platům v době, kdy probíhá válka na Ukrajině a je zřejmé, že bude mít obrovský dopad na český rozpočet. Rád bych poděkoval za tento uvážlivý krok,“ uvedl dnes Pavel Blažek.
Se zmrazením platů Soudcovská unie ale zásadně nesouhlasí. „Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců,“ uvedli její zástupci už dříve v prohlášení.
Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je opět snížila. Vláda tak chce ušetřit zhruba 600 milionů korun. V případě soudců základna klesla ze 106.986 korun na 100.872 korun, u státních zástupců z 96.287,40 Kč na 90.748,80 Kč.
Eva Paseková