Lhůta pro registraci uprchlíků z Ukrajiny na cizinecké policii by se měla prodloužit ze tří na 30 dnů. Ve středu o tom bude jednat vláda. Po jednání s hejtmany to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). S hejtmany řešil i to, kolik by který kraj mohl přijmout uprchlíků, konkrétní čísla nesdělil. Vláda podle něj bude řešit i další návrhy, za ministerstvo vnitra půjde o aktivaci dočasné ochrany. Ministerstvo práce a sociálních věcí by podle něj mělo přijít s konkrétní pomocí pro uprchlíky a ministerstvo zdravotnictví předloží návrh možnosti vstupu ukrajinských dětí do předškolního vzdělávání a s přístupem k uznávání očkovacího schématu z Ukrajiny.

Národního asistenční centrum pomoci Ukrajině se podle Rakušana připravuje na další vlnu uprchlické krize, kdy se nebudou řešit jen operativní záležitosti, ale i školství či sociální systém. „Bavili jsme se o tom, že je potřeba usměrňovat toky uprchlíků v rámci České republiky. Spolupracujeme s ministerstvem dopravy, které se pokouší odklánět vlaky z přetížené Prahy,“ uvedl ministr. Policisté ve vlacích nabízejí lidem z Ukrajiny možnost registrovat se i v jiných krajích, i kdyby pak měli zamířit za ubytováním do Prahy.

Rakušan také uvedl, že se v dalších dnech změní skladba lidí, kteří do České republiky přicházejí, dosud jde totiž spíše o lidi, kteří směřují za svojí komunitou právě v Praze a Středočeském kraji. „Když sem přijdou lidé bez jakéhokoli zázemí a kontaktů, tak samozřejmě i s nimi bude jednodušší ta komunikace, když jim základní životní infrastrukturu nabídneme i v jiných regionech,“ uvedl ministr.

„Rovněž jsme představili naši představu, že stropní číslo pro to, abychom byli schopni dát přicházejícím z Ukrajiny základní komfort, najít pro něj dostatek ubytování, nějaké kapacity, které jsou v rámci krajů k dispozici, se pohybuje někde u 250.000 lidí. Od té chvíle, protože tušíme, že ta vlny bude větší, musíme připravovat na vládě i další opatření,“ řekl Rakušan. Ta se podle něj týkají například budování humanitárních kempů.

Podle Rakušana je nutné definovat částku za ubytování v rámci krajské ubytovací kapacity za den. „O tom už bude středu bude rozhodovat vláda, samozřejmě to nebude suma výdělečná, ale suma nákladová,“ řekl. „Tím budeme vykrývat akutní situaci do konce března, potom musíme přijít s nějakým dlouhodobějším systémovým řešením,“ dodal. Vláda podle něj bude jednat také o sociálním systému, díky kterému se lidé z Ukrajiny neocitnou bez peněz.

Mohlo by vás zajímat

Kraje podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) nyní pracují na vytvoření objemu ubytovacích kapacit, které budou k dispozici v dalších týdnech. „Myslím, že dneska zaznělo od několika kolegů, že se vyskytují první případy, kdy se uprchlíci po prvním týdnu, kdy byli ubytování někde v jednom pokoji, tak se ptají v asistenčních centrech na dlouhodobé ubytování,“ řekl Půta.

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) doplnil, že kraje mají přehled o kapacitách ubytování, v dalších dnech se ale musí řešit počty nad kvótami toho, co je k dispozici. Drtivá většina uprchlíků podle něj zatím ubytování zajištěné má. Pardubický hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) zdůraznil potřebu dlouhodobého řešení. „Zatím nápor v našich regionech není tak silný jako v Praze a ve Středních Čechách, každopádně my chceme vytvořit dlouhodobý systém ubytování,“ doplnil Netolický.

Do Česka kvůli ruské invazi přišlo podle posledních informací už více než 100.000 lidí z Ukrajiny. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech, kde se nyní musí příchozí do tří dnů zaregistrovat, se zatím ohlásilo téměř 54.000 lidí.