Česká advokátní komora (ČAK) se důrazně ohradila proti výroku ministra financí Zbyňka Stanjury, který pronesl v Poslanecké sněmovně v souvislosti s problematikou advokátních úschov ve Sberbank. Stanjura v úterý uvedl, že advokáti by se měli omluvit svým klientům, že zvolili rizikovou banku. Stát podle něj není od toho, aby takovou situaci řešil. Pokud byla banka podle předsedy ČAK Roberta Němce riziková, měl už dříve podniknout odpovídající kroky.
Stanjura řekl, že v tuzemsku je víc než 10.000 advokátů, ale těch, kterým zůstaly peníze na účtech advokátní správy ve Sberbank, je podle něj asi 50. Drtivá většina advokátů i notářů věděla, že Sberbank není vhodná pro to, aby tam ukládali cizí peníze, prohlásil také. „A taky by se měli ti advokáti omluvit svým klientům, pokud zvolili tak rizikovou banku v tomto mezinárodním kontextu. To tak prostě je. A stát tu není od toho, aby všechno za všechny řešil. To fakt není možné,“ dodal.
„Sberbank CZ, a. s., byla a doposud stále je držitelkou licence vydané Českou národní bankou. Do února letošního roku nevydaly ani Ministerstvo financí, ani Česká národní banka vykonávající dohled nad činností banky, žádné varování či jen upozornění, z nichž by vyplynuly jakékoliv obavy o finanční prostředky uložené v bance. Podle tehdejších i současných informací se v případě Sberbank CZ, a. s., jednalo o ekonomicky naprosto zdravou banku podnikající v souladu s právními předpisy,“ uvedl nyní předseda ČAK Robert Němec ve stanovisku zaslaném České justici. Podle něj je zřejmé, že současné problémy byly způsobeny až bezprecedentní okupací Ukrajiny vojsky Ruské federace. Pak již nebylo prakticky možné, aby advokáti úschovy převedli na jiné účty, neboť k nakládání s prostředky v advokátní úschově je třeba souhlas klientů.
Němec připomíná, že ve Sberbank CZ, a. s., měly své účty s vysokými uloženými částkami i některé kraje či hlavní město Praha. „Umyje si stát i nad jejich vklady v tichosti ruce? Nevíme, v každém případě ale s jejich zástupci dnes odpoledne bude o řešení situace Ministerstvo financí jednat,“ uvedl Němec.
Stanjura dnes reagoval, že informace o napojení Sberbank na Rusko byla veřejná. Připomněl, že Rusko po loňském odhalení účasti ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 zařadilo Česko na seznam rizikových zemí. „Já si myslím, že ty informace byly veřejné, že byly k dispozici,“ řekl.
Ze strany Ministra financí v jeho vyjádření směrem k advokátům jde podle ČAK minimálně o velmi nevhodný a nekorektní výrok, kterým se snaží zbavit odpovědnosti svého ministerstva, potažmo státu. „Pokud totiž pan ministr Stanjura považoval Sberbank CZ, a. s., za „rizikovou banku“, měl nepochybně podniknout adekvátní, minimálně informační, kroky a na rizikovost této banky kraje i veřejnost, včetně té advokátní, vhodným způsobem upozornit,“ dodává předseda ČAK.
ČAK také upozorňuje, že v důvodové zprávě k § 41e odst. 6 zákona o bankách, samo Ministerstvo financí uvádí, že… „zvýšená náhrada se neposkytuje za všechny vklady podle § 41f. Poskytuje se pouze v případech, ve kterých jsou vklady částkou předanou do notářské úschovy podle zákona č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti (notářský řád), ve znění pozdějších předpisů, nebo jde o peníze přijaté advokátem do správy podle zákona č. 85/1996 Sb., o advokacii, ve znění pozdějších předpisů. Vzhledem k tomu, že k advokátní a notářské úschově je i z důvodu povinnosti advokátů a notářů pojistit se proti profesní chybě všeobecně chována vysoká důvěra a vzhledem k tomu, že za profesní chybu nelze považovat uložení částky klienta advokátem či notářem na účet u banky, která se dostane do úpadku, je třeba chránit zvýšeně i tyto vklady.“
ČAK opakovaně žádá, aby stát převzal garanci za vyplacení celého objemu vkladů na advokátních úschovách. Jinak i v důsledku nečinnosti státu může být narušena důvěra klientů v úschovy u třetích osob během provádění transakcí, a bezpečné a transparentní vypořádávání finančních transakcí může být v budoucnu netransparentně v rozporu se zákony AML a proti praní špinavých peněz, obcházeno.
Eva Paseková