Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) monitoruje veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska. V tiskové zprávě inspekce upozornila, že trestněprávní limity svobody projevu se týkají i všech příslušníků bezpečnostních sborů a jejich zaměstnanců.

„GIBS tyto projevy v kybernetickém prostoru monitoruje a v případě, že vyvstane podezření z protiprávního jednání, ihned začne konat z úřední povinnosti. Apelujeme proto na všechny, aby se zdrželi výroků na sociálních sítích, které by mohly vést k podezření ze spáchání trestného činu,“ uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž v sobotu upozornil, že podobná veřejná prohlášení mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin. Šéf žalobců podotkl, že podle Listiny základních práv má každý právo vyjadřovat své názory, avšak i svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity. Česká policie v neděli uvedla, že již eviduje desítky podnětů na komentáře v internetových diskusích. Podle serveru Neovlivní.cz policie v této souvislosti prověřuje i bývalého poslance KSČM Zdeňka Ondráčka.

Pokud by někdo veřejně, tedy například na demonstracích, ale i na internetu vyjadřoval souhlas s útokem Ruska na Ukrajinu, podporoval jej nebo vyjadřoval podporu čelným představitelům Ruska, mohl by se za určitých podmínek dopustit trestného činu schvalování trestného činu, případně trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Za taková provinění hrozí podle zákona trest vězení v prvním případě až na rok, v druhém případě na šest měsíců až tři roky vězení.

GIBS prověřuje trestné činy, jejichž pachateli jsou policisté, celníci, příslušníci Vězeňské služby, příslušníci inspekce či zaměstnanci těchto útvarů.

Mohlo by vás zajímat

Policie podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška, který od dubna převezme vedení policie, asistovala o víkendu u 35 shromáždění. „Byli jsme nuceni zahájit trestní řízení v 17 věcech, které mají souvislost s rusko-ukrajinským konfliktem,“ řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu. Ve dvou případech se jednalo o projevy, ve kterých policie spatřila možné popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, ostatní případy se týkaly zpravidla poškozování cizí věci.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) či krajská pracoviště podle Vondráška monitorují internetový prostor a vyhodnocují příspěvky na hraně nebo za hranou. „Jsme ve spojení se soustavou státních zástupců. Je jenom otázka času, kdy v rámci vyhodnocení budeme zahajovat úkony trestního řízení v dalších trestních věcech na základě veřejných projevů v kyberprostoru,“ uvedl.