Nenávistné projevy na internetu je zapotřebí v demokratické společnosti potírat, v závažných případech i trestněprávní cestou, konstatoval Ústavní soud (ÚS). Stručným usnesením odmítl stížnost muže, který napsal nenávistný komentář pod fotografii prvňáků teplické základní školy. Vyslechl si trest 16 měsíců vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Usnesení je dostupné v databázi soudu.
Do třídy v Základní škole Plynárenská chodily převážně romské a arabské děti. „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ stálo v komentáři Vítězslava Kroupy pod fotkou třídy na facebooku.
Podle nedávného verdiktu Nejvyššího soudu byl jeho komentář nenávistným projevem a nelze jej vydávat za černý humor nebo obhajovat svobodou vyjadřování. Kroupa podle Nejvyššího soudu naznačoval možnost vyhlazení „nežádoucích etnik“ v plynových komorách, tedy stejným způsobem, jako nacisté systematicky usmrcovali Židy za druhé světové války.
V ústavní stížnosti obhajoba znovu uváděla, že komentář byl míněn jako žert, nezávadný a navíc prý i „společensky potřebný“, jakožto upozornění na kulturní a civilizační rozdíly mezi lidmi. Stížnost označovala komentář za racionální a stále ještě přípustný projev politického nesouhlasu.
Podle ÚS však justice podrobně a logicky vysvětlila, že šlo o hate speech, tedy vyjádření směřující k podněcování nenávisti, konkrétně proti skupině dětí jiného než českého etnika.
„Nenávistné projevy na internetu, jako jeden z druhů projevu nenávisti, je třeba v demokratické společnosti potírat, a to v závažných případech i prostřednictvím norem trestního práva,“ stojí usnesení.
Kroupa byl odsouzen také za to, že na sociální síti zveřejnil obrázek říšské orlice s hákovým křížem a nacistů Hermanna Göringa a Adolfa Hitlera. Snímek Hitlera se zdviženou pravicí doplnil komentářem „Krásné bílé sny, Přátelé“.
(čtk)