Nejvyšší správní soud (NSS) se postavil na stranu vojáků letecké záchranné služby, kteří zpětně požadují náhradu ušlé mzdy. Na jeden z rozsudků v sérii obdobných sporů dnes soud upozornil v tiskové zprávě. Konkrétně jde o spor mezi vojákem z povolání a jeho útvarem, který se týkal služební pohotovosti a plnění úkolů letecké záchranné služby (LZS) a pátrací služby (SAR) u vrtulníkové letky v Plzni-Líních. Voják se domáhal doplacení platu za služební pohotovost. NSS zamítl kasační stížnost velitele vzdušných sil.

Nejvyšší instance dala za pravdu vojákovi v tom, že ve sporném období vykonával práci ve 24hodinových směnách, které však byly účelově rozdělené na 12 hodin výkonu služby přes den a 12 hodin služební pohotovosti v noci. Náplň však byla podobná. Podle soudního rozhodnutí tak pilotovi náleží za čas označený jako služební pohotovost plat, a to včetně případných příplatků.

NSS podle soudkyně Lenky Kaniové nepochybuje o tom, že rozdělení bylo čistě formální a účelové, zřejmě vedené snahou o finanční úsporu, případně vynucené dlouhodobou personální poddimenzovanosti letky. Soud podle ní nemůže vyloučit, že vojáci podstatnou část doby označené jako služební pohotovost nevykonávali žádné úkoly a že se kupříkladu mohli věnovat odpočinku.

„To však nic nemění na skutečnosti, že to byli pouze a výlučně oni, kdo museli být stále připraveni vykonávat činnost, která je náplní služby LZS a SAR, stejně jako v době od 7:00 do 19:00. Přitom doba ke vzletu vrtulníku činila čtyři minuty přes den a deset minut v noci pro vrtulník LZS, deset minut v jakoukoliv denní dobu pak pro vrtulník SAR,“ uvedla Kaniová.

Nejvyšší správní soud eviduje k dnešku okolo 40 obdobných kasačních stížností. Přibližně o deseti z nich už rozhodl.

Mohlo by vás zajímat