Pirátský poslanec Jakub Michálek měl právo na informace, kdo je skutečným majitelem společnosti Agrofert. Rozhodl tak Městský soud v Praze (MS), když vyhověl žalobě Michálka proti Ministerstvu spravedlnosti (MSp), které potvrdilo předchozí zamítavé rozhodnutí stejného soudu, avšak v řízení podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Michálek podal žádost o informaci, kdo je skutečným majitelem společnosti Agrofert, k MS v Praze coby rejstříkovému soudu v červenci 2020. „Požádal jsem Městský soud v Praze, aby mi sdělil, kdo je v dosud neveřejném rejstříku zapsán jako skutečný vlastník Agrofertu. To je důležité kvůli tomu, aby veřejnost znala pravdu a aby bylo možné údaje případně aktualizovat. Již v lednu uplynula lhůta pro transpozici evropské směrnice, která mimo jiné ukládá členským státům, aby zajistily veřejnou dostupnost informací z evidence skutečných majitelů (Směrnice AML, pozn. red.). Protože vláda včas tuto směrnici do českého právního řádu nepropsala, lze se u českých soudů domáhat přímého účinku této neprovedené směrnice, což jsem učinil. Směrnice je přímo účinná na základě judikatury Soudního dvora Evropské unie,“ uvedl k tomu tehdy Michálek.
MS v Praze však jeho žádost odmítl. Nejdříve s argumentem, že ji nelze podřadit pod režim zákona o svobodném přístupu k informacím. Na základě odvolání toto rozhodnutí zrušilo MSp s tím, že se „stošestka“ v tomto případě aplikuje. MS v Praze následně odmítl informaci poskytnout, protože dospěl k závěru, že rejstříkový zákon taxativně vymezuje okruh osob, kterým mohou být požadované informace poskytnuty, přičemž žalobce mezi ně nepatří. A neshledal důvod pro přímou aplikaci AML směrnice, neboť pro to nebyly dle jeho názoru splněny podmínky.