Rozprava se táhla až do rána Foto: Poslanecká sněmovna

Nechcete napsat článek o financování STAN? nabídl píárista. Stejné informace pak vyšly na velkém serveru a ovlivnily jednání o důvěře vládě

„Asi jste před vánočními svátky zaznamenal článek idnes.cz věnující se darům podnikatelů a firem pro hnutí Starostové a nezávislí… …Níže Vám k tomuto zasílám pár faktických údajů pro případné využití,“ oslovil reportéra Ekonomického deníku 4. ledna pracovník známé velké české PR agentury. Ekonomický deník se v minulosti zmíněnému sponzorovi hnutí STAN věnoval, proto byl dle vyjádření PR pracovníka osloven. Dnes vyšel na jednom známém českém serveru velký článek o sponzoringu hnutí STAN, který obsahuje identické informace. Text zásadním způsobem ovlivnil probíhající jednání o důvěře vládě Petra Fialy. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura kvůli nejasnostem ve financování vládního hnutí vyzval premiéra Petra Fialu k odvolání ministra vnitra Víta Rakušana z vlády.

„Dobrý den, pane redaktore, dovoluji si Vás oslovit na základě skutečnosti, že jste se v minulosti věnoval společnosti Rema Systém. Níže zasílám tip na možné téma související s jednáním této společnosti. Asi jste před vánočními svátky zaznamenal článek idnes.cz věnující se darům podnikatelů a firem pro hnutí Starostové a nezávislí. Podivné dary na účtu STAN. Straně chodí statisícové částky od „kyperských“ firem – iDNES.cz,“ přišel reportérovi Ekonomického deníku 4. ledna v 11, 45 e-mail od Strategic Planning Directora PR agentury Bison & Rose Radka Ivaniškina.

Ekonomický deník se v minulosti společnosti REMA Systém věnoval, tím pak reprezentant PR agentury odůvodnil zaslání e-mailu.

„Z přehledu transparentního účtu vyplývá, že mezi dárci se vyskytuje také společnost Rema Systém a několik dalších firem, které jsou vlastnicky provázány s vlastníkem Remy panem Benešem. Tato skutečnost by samozřejmě neznamenala žádnou kauzu, kdyby společnost Rema nebyla kolektivním systémem, který vybírá prostředky od veřejnosti na likvidaci starého elektroodpadu. Kolektivní systém má zakázáno zákonem poskytovat jakékoli dary či zápůjčky. Je tedy otazníkem, z jakých zdrojů Rema Systém tento dar poskytla. Níže Vám k tomuto zasílám pár faktických údajů pro případné využití. S přáním hezkého dne,“ napsal Radek Ivaniškin.

A přiložil seznam firem sponzorských darů hnutí STAN:

–              15.11., dar REMA Systém, a.s., 200 tis. Kč

–              10.11., dar LUTESTI s.r.o. (Karel Beneš), 200 tis. Kč;

–              10.11., dar Accordion, a.s. (Benešové), 200 tis. Kč;

–              3.11., dar WEEE, a.s. (Benešové a spol.), 200 tis. Kč;

–              3.11., dar Deltasoft Consulting s.r.o. (Benešové), 200 tis. Kč.

Dále přiložil i pasáže zákona o výrobcích s ukončenou životností, který znemožňuje, aby byly peníze z tzv. kolektivních systémů použity například na podporu politických stran.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) Foto: Ministerstvo vnitra

Podle zákona o VUŽ (č. 542/2020 Sb., konkrétně § 46 odst. 3) platí, že peněžní prostředky získané z příspěvků výrobců a výnosy z nich smí provozovatel kolektivního systému použít výhradně k financování, napsal Radek Ivaniškin a vypíchl podstatné body zákona:

  • zajišťování kolektivního plnění povinností výrobců na území České republiky v rozsahu jeho oprávnění k provozování kolektivního systému,
  • zajišťování informování konečného uživatele a osvětové činnosti,
  • zajišťování poradenské, výzkumné a publikační činnosti v oblasti zpětného odběru, opětovného použití a recyklace výrobků s ukončenou životností toho druhu, pro který zajišťuje kolektivní plnění povinností výrobců, a
  • na tvorbu rezervy podle § 48.

„Vedle toho pak podle § 41 odst. 5 zákona o VUŽ provozovatel kolektivního systému nesmí jakkoliv zajišťovat dluhy jiných osob a dále nesmí poskytovat z vybraných příspěvků dar, zápůjčku, úvěr či jimi zajistit svůj dluh. Právní jednání, které je s tím v rozporu, nemá právní účinky. Poskytování darů politickým stranám tedy nepředstavuje způsob legálního použití příspěvků podle nového zákona,“ ukončil svoji e-mailovou nabídku Radek Ivaniškin.

E-mail z PR agentury k financování hnutí STAN. Foto: Jan Hrbáček

Reportér Ekonomického deníku Radku Ivaniškinovi odepsal: „Dobrý den. Zajímavé téma. Kouknu. Děkuji.“ Ekonomický deník tento nabídnutý tématický „tip“ zaregistroval, ale podrobněji se jím nezaobíral.

Politická bomba?

Dnes ale na jednom velkém českém serveru vyšel velký text o financování hnutí STAN, který vychází z identických informací, které do Ekonomického deníku poslal Radek Ivaniškin z agentury Bison & Rose.

V článku reportérů Janka Kroupy a Ondřeje Koutníka jsou obsaženy stejné informace, stejné analytické závěry, drobně rozšířené o pátrání zmiňovaného serveru.

„Analyzovali jsme sponzoring vládního hnutí STAN. Spolumajitel firem, které hnutí darovaly několik milionů korun, je trestně stíhaný v daňové kauze. Podle ministra vnitra Víta Rakušana jeho hnutí nyní peníze vracet nebude. Tři miliony korun od dvou desítek personálně spřízněných firem dorazily po říjnových volbách na účet hnutí STAN. Finance poskytly mimo jiné společnosti vlastněné neprůhlednými skořápkami na Kypru a v Lucembursku. To vše v době, kdy bylo jasné, že Starostové a nezávislí zamíří do vlády. Sponzorské firmy jako WEEE, REMA Systém, DBK management či East Building jsou manažersky a akcionářsky propojené. Vedení hnutí STAN nepovažuje jejich dary za problematické,“ začíná text známého zpravodajského serveru.

„Povolební sponzoring hnutí STAN jsme důkladně analyzovali a zjistili, že příspěvky ze strany inkriminovaných společností jsou problematické. Pozornost si zaslouží z několika důvodů. Tím prvním je, že osoby, které za zmíněnými dárcovskými firmami stojí, měly a mají potíže se zákonem. Tím druhým, že zmíněná firma REMA podle některých právních názorů žádný dar politické straně či hnutí nebyla oprávněna poskytovat, jelikož působí v oblasti recyklace elektroodpadu, kde to nový zákon zakazuje. Jejím případem se bude zabývat Ministerstvo životního prostředí. Jak lze vyčíst z oficiální Evidence skutečných majitelů, za skupinou firem kolem společnosti REMA Systém stojí trojice podnikatelů: David Beneš, Karel Beneš a Ladislav Dušek. Jména všech tří byla již v minulosti zmiňována v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v rámci rozvětvené kauzy Propag-Storm. V roce 2019 policie obvinila společnost REMA Systém a další právnické subjekty, ale také jejich majitele, z daňového úniku, který měl vzniknout prostřednictvím předražené reklamy,“ lze se dále dočíst v textu velkého českého serveru, který vzbudil silné emoce a přerušil jednání o důvěře vlády Petra Fialy.

Předseda SPD Tomio Okamura Foto: SPD

Článku se hned chytla opozice a torpédovala jednání o důvěře vlády. Například předseda hnutí SPD Tomio Okamura kvůli nejasnostem ve financování vládního hnutí vyzval premiéra Petra Fialu k odvolání ministra vnitra Víta Rakušana z vlády.

„Je to flagrantní střet zájmu,“ pronesl šéf SPD. Uvedl také, aby premiér Fiala místo Rakušana posadil do funkce ministra vnitra politika mimo hnutí STAN, napsal v reakci na svůj objev zmiňovaný server.

Agentura mlčí

Že by čirá náhoda, PR agentura rozesílá tipy investigativní kauzu do jednoho média a ve druhém médiu na stejné téma přijdou sami?

Téma kolektivních systémů není vůbec jednoduché, a ani na první pohled takzvaně „sexy“. Navíc o propojení firem kolem kolektivního systému ví opravdu jen pár insiderů.

Zdá se tedy, že reportéři zmiňovaného zpravodajského serveru měli při vymýšlení a hledání témat mimořádné štěstí, že narazili právě na skupinu firem kolem REMA Systém.

Nebo bude příběh prozaičtější. Někdo jim zkrátka zdrojovou informaci podsunul.

Ekonomický deník proto položil zpětně agentuře Bison & Rose několik otázek, souvisejících s dnešním vydání článku na popisovaném serveru.

E-mail s otázkami Ekonomického deníku do PR agentury k financování hnutí STAN. Foto: Jan Hrbáček

Agentura Bison & Rose na otázky ale neodpověděla.

Investigativní novináři svoje zdroje tají.

Z neoficiálních zjištění Ekonomického deníku vyplynulo, že agentura Bison & Rose pravděpodobně zastupuje klienta, který má zájem na dění ohledně kolektivních systémů. Proto tyto informace poslala dál.

V segmentu ekologické likvidace elektrozařízení se delší dobu vede otevřená válka kvůli podezření, že někdo z realizátorů konzumuje peníze určené na likvidaci odpadů i jiným způsobem, než předepisují zákony, což Ekonomický deník delší dobu sleduje.

Že publikace zmíněných informací dnes vyvolá velmi tvrdou politickou roztržku, která vyvrcholí torpédováním jednání o důvěře vlády v Poslanecké sněmovně, jejich odesilatel zřejmě netušil.

Jan Hrbáček, Ekonomický deník